>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Oldřichov v Hájích

Oldřichov v Hájích

Jizerské hory

Oldřichov v Hájích, 463 31

Telefon: +420 482 725 093
E-mail: info@oldrichov.cz
Web: www.oldrichov.cz

Obec Oldřichov v Hájích leží v Jizerských horách, severně od Liberce směrem na Frýdlant. Bezprostředně sousedí s obcí Mníšek.

Klidná obec v severozápadním podhůří Jizerských hor je vstupem do stejnojmenné chráněné krajinné oblasti. Oldřichov v Hájích leží mezi Hejnickým a Oldřichovským hřbetem, které se stýkají v Oldřichovském sedle. Oblast pod sedlem směrem ke vsi se nazývá Hemmrich. Obcí protéká říčka Jeřice, do které se zde vlévá Oldřichovský potok.

Vesnici tvoří vlastní Oldřichov starý více než 600 let a  mnohem mladší obec Filipka. Roku 1925 byl k obci přičleněn ještě Betlém.

Obec byla součástí bývalého Frýdlantského panství v severních Čechách. Její historie sahá až do 14 stol. Poprvé je zmiňována roku 1381 jako Oldřichova Ves (Ulrichsdorf), byla zřejmě pojmenována na počest tehdejšího majitele panství, Oldřicha z Biberštejna. Následně byla nazývána Buschullersdorf.

V Oldřichovském sedle začíná naučná stezka „Oldřichovské Háje a skály“ , která vede bučinami přes Lysé skály na Skalní hrad. Odtud lze vyjít do výšky 724 m na Oldřichovský špičák.

Obce Oldřichov a Mníšek propojuje cyklostezka a in-line dráha dlouhá 3400 m a široká 2,2 – 3,2 m.

Na začátku obce směrem od Liberce stojí za prohlédnutí areál ekocentra, celoročně otevřený pro veřejnost. Jeho dominantou je roubená a hrázděná budova hospodářské usedlosti, která je ukázkou tradiční  vesnické  stavby z  18. stol. V patře budovy je  pozoruhodná  místnost zdobená 300 let starými malbami. Návštěvník se zde setká i s původními plemeny hospodářských zvířat na místní farmě, zajít může do infocentra, interaktivní přírodovědné expozice nebo si projít Včelí naučnou stezku www.strevlik.cz .

Občerstvení nabízí nedaleká pizzerie All Alegria www.all-allegria.cz nebo na druhém konci obce Hausmanka  a srub U Kozy v Oldřichovském sedle odkud lze pokračovat dál Viničnou cestou do Hejnic.

Fotogalerie

Oldřichov v Hájích

Oldřichov v Hájích

 
Oldřichov v Hájích bučiny

Oldřichov v Hájích bučiny

 
Oldřichov v Hájích

Oldřichov v Hájích

 
Oldřichov v Hájích cyklostezka

Oldřichov v Hájích cyklostezka

 
Oldřichov v Hájích ekocentrum

Oldřichov v Hájích ekocentrum

 
Oldřichov v Hájích Naučná stezka Oldřichovské háje a skály

Oldřichov v Hájích Naučná stezka Oldřichovské háje a skály

 
Oldřichov v Hájích skála Gorila

Oldřichov v Hájích skála Gorila

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (318)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load