>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Mikulášovice

Mikulášovice

Šluknovsko

Mikulášovice, 407 79

Web: www.mikulasovice.cz

Mikulášovice jsou jedním z nejseverněji položených měst v České republice. Leží ve Šluknovském výběžku v lesnatém údolí Šluknovské pahorkatiny.

Mikulášovice vznikly pravděpodobně jako uhlířská osada v průběhu 13. a 14. století. První zmínka o osadě pochází z první poloviny 14. století, kdy patřila k tolštejnsko - šluknovskému panství. Na počátku 15.století byla oblast okolo Mikulášovic propůjčena bratrům Knoblochům z Varnsdorfu. Od té doby jsou Mikulášovice částí panství Lipová - Hanšpach. V 17. století byly jednou z největších vesnic své doby, žilo zde kolem 70 selských rodin.

Místní obyvatelstvo se živilo převážně plátenictvím a zemědělstvím. Od roku 1817 zde vznikaly továrny na výrobu knoflíků, prýmek, umělých květin, hlavně stuh a nožů. V roce 1916 byly Mikulášovice povýšeny na město.

V Mikulášovicích se v minulosti nacházela hvězdárna. Dnes z ní zůstal pouze jednopatrový dům s balkónem a malou věžičkou s kopulí o průměru 3 m. Stojí proti kostelu sv. Mikuláše. Před kostelem sv. Mikuláše stojí dvě sochy, které pravděpodobně pocházejí z druhé třetiny 18.století. Sochy znázorňují sv. Jana Nepomuckého a Pannu Marii. Mezi památkové objekty Mikulášovic patří měšťanský dům čp. 2, ve kterém v roce 1779 přenocoval císař Josef II. V roce 1879 byla v domě na počest 100. výročí návštěvy císaře odhalena pamětní deska.

V roce 1885 byla v Mikulášovicích postavena dřevěná rozhledna, kterou však zničila bouře. V roce 1904 byla vybudována nová rozhledna ze žulových kvádrů a cihel. Je to nejseverněji položená rozhledna v České republice.

Fotogalerie

Mikulášovice

Mikulášovice

 
Mikulášovice

Mikulášovice

 
Mikulášovice

Mikulášovice

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load