>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Lipová

Lipová

Šluknovsko

Lipová, 407 81

Telefon: +420 412 391 390
E-mail: info@lipova.cz
Web: www.lipova.cz

Obec Lipová leží asi 6 km západně od Šluknova v severní části Šluknovského výběžku, v nadmořské výšce kolem 360 m n. m. Lipová se rozkládá v údolí, které je obklopeno kopci porostlými lesy.

První písemná zmínka o obci je datována k roku 1346. Lipová byla ve své historii majetkem více rodů, nejvýznamnější pro její rozvoj byli Berkové z Dubé, Šlejnicové a Salm-Reiferscheidové. V polovině 18. století bylo městečko známé svými řemesly, především tkalcovstvím, barvířstvím tkanin a výrobou knoflíků či umělých květin. Období mezi světovými válkami znamenalo pro Lipovou dobu nejsilnějšího rozmachu, v té době dosáhl počet obyvatel 3000.

Z historických památek se v obci dochoval rozlehlý barokní zámek z let 1737 - 1739, který byl postaven v místech původní renesanční stavby. Dále zde najdeme barokní špitál z roku 1722, kostel sv. Šimona a Judy a dále několik lidových staveb lužického typu. V obci se nachází také několik starých křížků, božích muk a soch.

V obci a jejím blízkém okolí najdeme množství přírodních zajímavostí. Roste zde letitá lipová alej, nedaleko obce jsou Vlčí prameny a Zámecký a Solanský rybník, který je považován za nejsevernější hnízdiště labutí. Oblast je vyhledávána pro možnosti pěší i cyklistické turistiky v atraktivní oblasti Šluknovské pahorkatiny a Českosaského Švýcarska.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load