>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Krásná Lípa

Krásná Lípa

České Švýcarsko

Krásná Lípa, 407 46

Telefon: +420 412 354 820
E-mail: podatelna@krasnalipa.cz
Web: www.krasnalipa.cz

Obec Krásná Lípa leží v malebném údolí říčky Křinice.

Zhruba v druhé polovině 13. století byla na panství Ronovců založena tzv. dlouhá lesní lánová ves jménem Krásná Lípa. V této době vznikl také hrad Krásný Buk. Ten byl však roku 1339 dobyt Žitavskými a podobně jako Vlčí a Brtnický hrádek zanikl.

Obec Krásná Lípa přečkala husitská tažení, okupaci Švédy za třicetileté války, drancování Prusů i živelné pohromy. I přes toto všechno se Krásná Lípa rozrůstala a začátkem 18. století zde vznikla první manufaktura, rozvíjela se niťařská výroba, bělidla a byl založen cech punčochářů. V roce 1731 byla Krásná Lípa povýšena na městys. Dalším impulsem pro růst města byla výstavba železniční tratě Bakov nad Jizerou - Rumburk, což vyústilo roku 1870 v povýšení Krásné Lípy na město.

Na svahu nad náměstím byl v letech 1754 - 1758 postaven barokní kostel sv. Máří Magdalény. Byl postaven na místě staršího kostelíku ze 14. století. Jeho dnešní zařízení pochází z 18. až 19. století. Věž kostela je z roku 1777, schodiště se sochami z roku 1818.

Dům U Frinda se zachoval jako jediný dřevěný objekt na náměstí. Jedná se o dům s podstávkou s hrázděným patrem. Byl postaven po roce 1729. Kuriozní na něm je, že byl považován za dům městského charakteru a v době biedermeieru byl uvnitř i zvenku vyzdoben například vzácnými omítkami. Přes sto let v něm žil významný lékařský rod Zillichů a bývala zde ordinace.

Krásná Lípa je oblíbeným letoviskem severní části Lužických hor a zároveň výchozím místem oblíbené přeshraniční turistické stezky do Zadní Doubice a do východní části Saského Švýcarska. Najdeme zde soubor zajímavých barokních a klasicistních domů. Návštěvníky potěší i bezproblémové parkování na prostorném náměstí, kde je i informační centrum a muzeum.

Fotogalerie

Krásná Lípa

Krásná Lípa

 
Krásná Lípa

Krásná Lípa

 
Krásná Lípa

Krásná Lípa

 
Krásná Lípa

Krásná Lípa

 
Krásná Lípa

Krásná Lípa

 
Krásná Lípa

Krásná Lípa

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load