>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Horní Podluží

Horní Podluží

Lužické hory a Žitavské hory

Horní Podluží, 407 57

Telefon: +420 412 379 181
E-mail: obecniurad@hornipodluzi.cz
Web: www.hornipodluzi.cz

Obec Horní Podluží leží jihozápadně od města Varnsdorf, v jihovýchodní části Šluknovského výběžku. Rozprostírá se na úpatí Lužických hor.

Vznik obce Horní Podluží je datován k roku 1411, kdy byl zhruba v místech dnešního kostela sv. Kateřiny postaven malý dřevěný kostelík. Roku 1566 jsou rozlišovány obce Horní a Dolní Grund, což byl až do roku 1947 název Horního a Dolního Podluží. Císařským vyhlášením z roku 1627 o nežádoucí přítomnosti nekatolických věřících v českém království, došlo k silnému odchodu luteránů a značnému vylidnění zdejší oblasti.

Ještě před počátky průmyslové revoluce se zde značně rozšířila textilní výroba. Uznání i v zahraničí získaly především výrobky z bílého lněného plátna. Roku 1885 byla provedena prozatímní územní úprava a k Hornímu Podluží byly přidruženy osady Světlík, Ladečka a Žofín. Roku 1980 byla obec v rámci sloučení připojena k Dolnímu Podluží. V roce 1990 byly obě obce z podnětu občanů znovu osamostatněny.

Z kulturních památek se v obci dochovala zvonice, nedávno zrestaurovaná socha sv. Jana Nepomuckého a v zaniklé osadě Světlík se nachází větrný mlýn holandského typu.

Fotogalerie

Horní Podluží

Horní Podluží

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load