>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Roubenky v Jílovecké ulici, Semily

Roubenka

Český ráj

Jílovecká
Semily, 513 01

Telefon: +420 481 622 528
GSM: +420 775 859 001
E-mail: muzeum@muzeumsemily.cz
Web: http://www.muzeumsemily.cz/

Jednou ze semilských ulic, kde dřevěné chalupy ještě před několika desítkami let převažovaly, je Jílovecká ulice. Do současnosti se dochovaly jen tři chalupy, které tvoří malý pozoruhodný areál, připomínající původní zástavbu města. Pocházejí z přelomu 19. a 20. století a obývali je drobní řemeslníci, dělníci a domkaři.

Pilníkářská dílna - Expozice pilníkářství

V Semilech byla otevřena nová expozice zapomenutého řemesla – pilníkářství. V areálu tří památkově chráněných chalup v Jílovecké ulici se městu Semily podařilo zřídit dílnu pilníkáře, kterou v těchto místech skutečně provozoval Jaroslav Dolenský až do roku 1956. Z tehdejší dílny se nedochovalo téměř nic, celou výrobní technologii městu poskytl poslední český pilníkář pan Drahomír Smejkal z Jihlavy. Expozice pilníkářství je unikátní tím, že mnohé exponáty můžete vzít do ruky a na maketě si rovněž vyzkoušet, jakým způsobem se pilník vroubil. Součástí expozice je rovněž krátký dokumentární film o výrobě pilníků v dílně jihlavského pilníkáře Drahomíra Smejkala, který byl za svou celoživotní práci oceněn titulem Nositel tradice.

* V pilníkářské dílně natáčela i Toulavá kamera. Na reportáž se můžete podívat zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/213411000320310/video/

 

Život v Semilech - Expozice lidové kultury

Tato expozice vás jistě vtáhne do města Semily na přelomu 19. a 20.století. Rekonstruovali jsme světnici v semilském duchu a zakomponovali secesní nábytek počátku 20. století. Skutečnou pýchou expozice je tzv. Svatý kout s nově zrestaurovaným obrazem sv. Jana Nepomuckého z roku 1759. Právě tento zajímavý exponát je chloubou našich muzejních sbírek a je to jeden z nejstarších exponátů. 
 

Na půdě - Expozice léčivých bylin

Pro živou expozici léčivých bylin a lidového léčitelství jsme záměrně vybrali půdu. Na půdě je ideální prostředí pro sušení bylin. Na půdě můžete zhlédnout původní dochovaný povalový strop, užívaný v roubených stavbách již od středověku.

Příloha

Otevírací doba

Červen Út - Ne -
Červenec - Srpen Po - Ne -
Září Út - Ne -
Prohlídky: květen, červen, září: o víkendech v 10:00 a ve 14:00 hodin, nebo po předchozím objednání nejméně 4 osob červenec, srpen: denně v 10:00 a ve 14:00 hodin, nebo po předchozím objednání nejméně 4 osob květen až duben: zavřeno. Více informací o čase prohlídek na www.muzeumsemily.cz

Vstupné

Plné vstupné:40,00 CZK
Dětské vstupné:20,00 CZK pro děti do 6 let
Studentské vstupné:20,00 CZK
Seniorské vstupné:20,00 CZK

Fotogalerie

Roubenka

Roubenka

 
Jílovecká ulice

Jílovecká ulice

 
Jílovecká ulice

Jílovecká ulice

 
Roubenky v Jílovecké ulici

Roubenky v Jílovecké ulici

 
Roubenky v Jílovecké ulici

Roubenky v Jílovecké ulici

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (318)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load