>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Roubený statek a zvonička ve Škodějově

Roubený statek ve Škodějově

Český ráj

Škodějov
Příkrý, 513 01

E-mail: obec.prikry@centrum.cz
Web: www.obecprikry.cz

Roubené stavby, typické zástupce podkrkonošské lidové architektury, objevíme téměř v každé obci Horního Pojizeří. Dokládají stavitelské umění našich předků.

Nejedná se však pouze o obytné chalupy a hospodářská stavení, ale narazíme i na drobné sakrální stavby. Nezastupitelnou funkci v obcích i městech měly zvoničky, které hlasitě oznamovaly události radostné i smutné.

Dřevěné najdeme v regionu dnes již vzácně. Jedna z nich vytváří s roubeným statkem s pavlačí malebné zákoutí u obecní cesty do Hájů nad Jizerou. Zvonička má zděnou „dvouplášťovou“ podezdívku čtvercového půdorysu. Vnější žulové kameny jsou nové, vnitřní pískovcové a slepencové původní. Na kameni u vchodu je vytesán špatně čitelný letopočet 1849, pravděpodobně rok vzniku stavby. Jiné zdroje však udávají také rok 1822. Nad širokou podezdívkou je okapová stříška ze dvou řad řezaného šindele, hlavní dřevěná část je bedněná s lištami, zužuje se a je ukončena římsou (šindel). V úrovni zvonu jsou čtyři skromně zdobené okenní otvory, střecha má tvar osmibokého jehlanu s plechovou špičkou bez křížku. Železný zvon o průměru 40 cm a výšce 35 cm je zcela bez ozdob. Původní byl zrekvírován za 1. světové války.

Třebaže škodějovská obecní zvonička poněkud utrpěla novodobými úpravami (žulová podezdívka, nahrazení zdobených stříšek, sejmutí křížku), je spolu se sousedním statkem cenným dokladem venkovské lidové architektury.

Příloha

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load