>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Horní Maršov

Horní Maršov

Krkonoše

Horní Maršov, 542 26

Telefon: +420 499 874 156
E-mail: obec@hornimarsov.cz
Web: www.hornimarsov.cz, www.facebook.com/pages/biz/city-marschendorf-542-26/Obec-Horní-Maršov-110031625707390/

Rekreační středisko Horní Maršov leží mezi Pecí pod Sněžkou a Svobodou nad Úpou. Rozkládá se v údolí řeky Úpy při ústí Lysečinského potoka. Součástí obce jsou místní části Temný Důl, Horní a Dolní Albeřice, Horní a Dolní Lysečiny a Suchý Důl.

Osada, která byla poprvé zmiňovaná roku 1466, se rozrostla při těžbě dřeva pro kutnohorské doly v 16. století. Od té doby také byla přirozeným správním centrem východních Krkonoš. V roce 1792 vznikl na místě panského domu klasicistní zámek, který byl později novorenesančně upraven. Další dominantou obce je novogotický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Na náměstí se nachází secesní budova radnice z roku 1906 s kašnou zakončenou sochou Spravedlnosti. Významnou architektonickou památkou je bývalá Dixova brusírna dřeva a kamenný sklad u přádelny lnu v místní části Temný Důl. Na úbočí Staré hory se stejnojmennou osadou je soubor lidové architektury a Křížová cesta s kaplí sv. Anny z roku 1752.

Obcí prochází vycházková trasa Aichelburg, která nás zavede na úbočí Světlé hory, k opravenému lesnímu hrádku Aichelburg a končí na mléčné farně Sosna v sousední Peci pod Sněžkou.

Horní Maršov je oblíbeným východištěm do východní části Krkonoš, především na blízké Rýchory se vzácnou květenou a dále na Světlou a Černou horu s největším krkonošským vrchovištním rašeliništěm a v zimě dvacetikilometrovým okruhem pro běžkaře. V létě si návštěvníci mohou vybrat z velkého množství turistických tras i cyklistický tras vhodných pro horská kola.

Příloha

Fotogalerie

Horní Maršov

Horní Maršov

 
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, autor: Bohdan Dvořák

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

 
Horní Maršov

Horní Maršov

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load