>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Doubice

Doubice

České Švýcarsko

Doubice, 407 46

Web: www.doubice.cz

Obec Doubice leží asi 10 km západně od města Varnsdorf a 2,5 km severně od Chřibské. Nachází se v zalesněné oblasti na rozhraní Lužických hor a Českého Švýcarska.

První písemná zmínka o Doubici pochází z roku 1552. Historie severněji ležící Staré Doubice však sahá až do 15. století. V té době zde stála stará sklářská huť. Roku 1704 se českokamenická vrchnost rozhodla ukončit hospodaření na poplužním dvoře v Doubici a začala prodávat pozemky poddaným na stavbu nových domků. Tak postupně vznikala jižnější část obce, která byla koncem 18. století pojmenována Nová Doubice. Vlastnictví panství je spojeno se známý rodem Kinských - původně Vchynských. Ti zde vlastnili některé pozemky až do roku 1945.

Počátky Doubice jsou spojeny se sklářstvím, to však později v obci zcela zaniklo. Obyvatelé se živili částečně lesnickou činností, ale převažovala zde především textilní výroba - předení, tkaní, bělení a obchod s textilními produkty. Zaměření na textilní výrobu znamenala pro celou oblast značný hospodářský i kulturní rozvoj. Ten vrcholil především kolem poloviny 19. století, kdy zde žilo přes 1300 obyvatel.

Z kulturních památek se v obci dochoval kostel Nanebevzetí Panny Marie z let 1811-1814 a několik lidových staveb, které dokumentují místní lidovou architekturu a zároveň působivě zapadají do zdejší krajiny. Asi 2 km severozápadně od obce se nachází přírodní rezervace Vápenka, která je součástí CHKO Lužické hory.

Fotogalerie

Doubice

Doubice

 
Doubice

Doubice

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load