>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Dolní Poustevna

Dolní Poustevna

Šluknovsko

Dolní Poustevna, 407 82

Telefon: +420 412 397 136
E-mail: info@dolnipoustevna.cz
Web: dolnipoustevna.cz

Město Dolní Poustevna leží na samém severu Čech ve Šluknovském výběžku. Leží u hranic se Spolkovou republikou Německo, nachází se zde silniční hraniční přechod.

K roku 1241 je datována první zmínka o místě, kde soutokem dvou potoků vzniká říčka Sebnice. Zde žil kdysi poustevník a kolem roku 1280 tu byla založena ves Dolní Poustevna. Vlastnictví panství bylo spojeno s některými slavnými rody či jmény, například pány z Lipé, Vartenberky, Kinskými a dalšími. Rok 1850 znamenal pro Dolní Poustevnu počátek výroby umělých květin. V roce 1918 byla Dolní Poustevna povýšena na město.

Z historických památek se v městečku nachází kostel sv. Archanděla Michaela, v dolní části obce stojí nedostavěný evangelický kostelík. Na místě původní kamenné kaple je dnes umístěn kříž z 19. století a okolí je osázeno lipami, v blízkosti kříže stojí památník obětem I. a II. světové války. V osadě Markéta je malebný kostelík Panny Marie z roku 1854.

Městský znak Dolní Poustevny znázorňuje výrobu umělých listů, květin a ovoce a dále kovodělný, textilní a těžký průmysl. Jedná se o půlený štít, v jehož pravé zlaté polovici je půl černé orlice se zlatou zbrojí a červeným jazykem. Levá polovice je dělená, v hořejším stříbrném poli jsou tři červené pěti listé růže se zlatými semeníky a zelenými okvětními lístky, v dolním červeném poli křížem přeložené stříbrné kladívko a stříbrné kleště. Štít je obklopen ornamentální obrubou bronzové barvy a na jejím horním okraji spočívá stříbrná zděná koruna s pěti stínkami.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load