>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Ekocentrum Zahrada

Zahrada Ekocentrum, autor: Archiv Zahrada Ekocentrum

Český ráj

Jaselská 1475
Mladá Boleslav, 293 01

Telefon: +420 326 329 113
E-mail: zahrada@ddm-mb.cz
Web: www.mb-eko.cz/zahrada, www.ddm-mb.cz

Zahrada a minizoo Domu dětí a mládeže v Mladé Boleslavi je oázou botaniků a zoologů uprostřed průmyslového města. Na návštěvníky zde čeká několik zajímavostí např. dva draví kajmani. Dětským oblíbencem je pak kobylka šetlendského poníka. Dalšími zvířaty, které zde můžete vidět jsou krkavci, želvy, morčata, králíci, hadi, plazi, veverky, koza, velké množství ptactva a dravců.

Ve venkovních voliérách i uvnitř skleníků miniZOO si můžete prohlédnout více než 50 druhů domácích, volně žijících či exotických zvířat a užitkových rostlin subtropů a tropů. Součástí areálu je i záchranná stanice pro zraněné a handicapované dravce a sovy.

V roce 2015 prošla kompletní přestavbou venkovní část areálu ekocentra, která návštěvníkům nabízí další možnosti kontaktu s přírodou. Největší atrakcí především pro předškolní děti a mladší školáky je bezpochyby přírodní živelné hřiště. Zde si mohou do sytosti a zcela neorganizovaně užít kontakt se všemi živly na vlastní kůži. Stará ruční pumpa je po dostatečném úsilí odmění zážitky s vodou a s mokrým pískem, který přímo vyzývá ke stavění přehrad a stružek, pokud to maminky dovolí. Odvážní mohou zažít intenzivní kontakt s chladnou a temnou zemí při výpravě do pětimetrové nory. Na větrné věži mohou roztočit ptáky, letící po obloze nebo pomocí svého dechu rozeznít a rozpohybovat zavěšené předměty, aby pocítili sílu vzduchu. Během organizovaných akcí je možný také kontakt s ohněm v přírodní ohnivé chýši a po celý rok pak mohou děti stavět z písku, kamenů, klacíků a dalšího přírodního materiálu spolu s ostatními dětmi či samostatně ve skrytu vrbových chýší, nebo šeptat své tajné zprávy zemním telefonem.

Dospělé návštěvníky i rodiny s dětmi zaujme relaxačně naučná část zahrady. Kromě zážitkových prvků, jako je hmatová stezka pro bosé nohy či vyvýšený čichový záhon s voňavými bylinkami a relaxační loučka, se zde můžete seznámit se základními biotopy naší přírody, jejich rostlinami i živočichy. Na malé ploše tak nahlédnete do hor, suchého vřesoviště, rybníčku, skal i lesa. Jako inspirace pro obohacení vlastní zahrádky může posloužit hmyzí hotel či motýlí záhonek, jehož rostliny lákají motýly svým nektarem, ale také nabízejí potravu pro housenky, jako třeba obyčejné kopřivy.

Velkou atrakcí pro všechny děti je nově vybudovaná kontaktní ohrada se stádečkem minioveček, mezi které se mohou odvážnější děti vydat a nakrmit je mrkví, zakoupenou za symbolickou pětikorunu ve vstupní budově ekocentra, podobně jako poníka, kozy a králíky či morčata v jiných částech areálu.

K odpočinku i občerstvení je návštěvníkům k dispozici útulná kavárna ve vstupní budově ekocentra s nabídkou místních, bio i Fair-Trade produktů za lidové ceny. I v kavárně je pamatováno na zábavu dětí: v dětském herním koutku mohou vyzkoušet temnou podzemní noru s vydrou, jezevcem a králíkem, kteří v ní bydlí, nebo se ukrýt do zavěšeného veverčího hnízda.Příloha

Otevírací doba

Po - Pá 9:00 - 11:30
12:00 - 18:00
So - Ne 13:00 - 18:00
Otevírací doba Ekocentra v zimním období: PO - PÁ 9.00 - 11.30,12.00 - 17.00 (kavárna otevřena do 18.00) SO - NE 13.00 - 17.00 (kavárna otevřena do 18.00) Státní svátky ZAVŘENO

Vstupné

Jednotlivé vstupné
Plné vstupné:30,00 CZK
Studentské vstupné:15,00 CZK
Seniorské vstupné:15,00 CZK
Celoroční vstupné
Plné vstupné:300,00 CZK
Dětské vstupné:200,00 CZK
Studentské vstupné:200,00 CZK
Seniorské vstupné:200,00 CZK

Služby a vybavení: parkoviště, občerstvení

Fotogalerie

Zahrada Ekocentrum, autor: Archiv Zahrada Ekocentrum

Zahrada Ekocentrum

 
Zahrada Ekocentrum, autor: Archiv Zahrada Ekocentrum

Zahrada Ekocentrum

 
Zahrada Ekocentrum, autor: Archiv Zahrada Ekocentrum

Zahrada Ekocentrum

 
Zahrada Ekocentrum, autor: Archiv Zahrada Ekocentrum

Zahrada Ekocentrum

 
Zahrada Ekocentrum, autor: Archiv Zahrada Ekocentrum

Zahrada Ekocentrum

 
Zahrada Ekocentrum, autor: Archiv Zahrada Ekocentrum

Zahrada Ekocentrum

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load