>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Virtuální stezka Za železným pokladem

Virtuální stezka

Máchův kraj

Web: https://www.visitralsko.com/virtualni-stezka/, https://geo-adventures.eu/zazitky/stezka/

Virtuální stezka s prvky rozšířené reality vás zavede na místa v Geoparku Ralsko, která jsou spojená s těžbou železné rudy.

Na jednotlivých zastaveních se potkáte s historickými postavami, které železnorudné podnikání v kraji ovlivnily. Těšit se můžete na hrabě z Valdštejna nebo Hartiga a také na Karla z Biberštejna.
Dokonce se s nimi můžete i vyfotit! Virtuální stezka obsahuje 11 zastavení. V aplikaci jsou rozdělena do 4 okruhů a spojena s nenáročnou procházkou.

CO JE VIRTUÁLNÍ REALITA?

Aplikace využívá několik typů vizualizací – rozšířenou realitu, videosféru nebo video. Prostřednictvím vašeho telefonu můžete stát uprostřed dění. Pro správné fungování vizualizací však potřebujete telefon s podporou AR (rozšířené reality). Pokud jej nemáte, nevadí, přesto si můžete projít stezku, objevit místa se skrytým příběhem a využít naučné tabule s texty a obrázky.

JAK NA TO?

- Stáhněte aplikaci, kterou najdete přes QR kód nebo na www.visitralsko.com/virtualni-stezka. Aplikace je náročná na tok dat, doporučujeme stahovat na wi-fi .
- Po stažení se vydejte do terénu, najděte konkrétní zastavení s tabulí a otevřete vizualizaci pomocí QR kódu v záhlaví tabule.

PROČ ŽELEZNÁ RUDA?

Zdejší krajina byla vždy poměrně chudá na výnosy v zemědělství, protože písčitá půda není tolik úrodná. Zato se zde vyskytovaly horniny bohaté na železo, lesy vhodné pro výrobu dřevěného uhlí a řeky a rybníky, které mohly pohánět hamry a drtičky. Od 16. do konce 18. století se průběžně objevovaly snahy železnou rudu těžit a zpracovávat. Po těchto činnostech zbylo v krajině množství stop. Na první pohled jsou možná nezřetelné, kdo se však umí dívat, tak je objeví. A tak zjistí, že krajina, která je dnes místem klidu a odpočinku, byla kdysi velmi živým podnikem.

Stezka vznikla v rámci projektu "Realizace společných produktů v oblasti geoturismu", reg. č. 100287393 podpořeného v Programu spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020.


Příloha

Fotogalerie

Děvín, autor: Míra Chmela

Děvín

 
Ralsko, autor: Matyáš Gál

Ralsko

 
Ralsko, autor: Jan Pasler

Ralsko

 
Virtuální stezka

Virtuální stezka

 
Virtuální stezka

Virtuální stezka

 
Virtuální stezka

Virtuální stezka

 
Děvín zastavení

Děvín zastavení

 
Děvín

Děvín

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
48% (314)
 
50% (326)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load