>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Krakonoš opět v Jilemnici

Krakonoš na Masarykově náměstí, autor: Dana Mendřická

Krkonoše

Sněhová nadílka je letos zatím velmi bohatá. Díky tomu na jilemnickém Masarykově náměstí po roční pauze opět vyrostla ze sněhu obrovská socha Krakonoše! Letošní sochu sedícího vládce hor bez klobouku ale se sukovicí v ruce vytvořila opět skupina šikovných horalů v čele s Josefem Dufkem.

Tato krásná tradice vždy spoléhala na přízeň přírody a dostatek sněhu. Samotné vytvarování není totiž vůbec jednoduché. Základem je vždy obrovská kupa sněhu, která se pomocí lopat rozprostře. Na obrysy a detaily se poté používají lopatky na uhlí, špachtle nebo sekera. Na závěr výtvarníci celou sochu postříkají vodou, aby pořádně zamrzla. A pokud mrazivé počasí ještě nějakou dobu vydrží, neměl by Krakonoš roztát dříve než za pár týdnů.

Stavba této sochy ze sněhu má v podkrkonošském městě velmi dlouho tradici. První Krakonoš na zdejším náměstí vyrostl už v roce 1909. Před více než sto lety Krakonoš však neseděl, jako je tomu dnes, ale stál. Od té doby zkrášluje centrum Jilemnice téměř každou zimu a každý rok vypadá trochu jinak. Jednou z výjimek byl například rok 1912, kdy se ve městě konaly lyžařské závody a sochu Krakonoše tak vystřídala sněhová socha Jana Buchara, průkopníka lyžování v Čechách.

Až si sochu Krakonoše pořádně prohlédnete a vyfotíte, máme pro vás další zajímavé tipy jak v Jilemnici strávit svůj volný čas. Z Masarykova náměstí se můžete vydat po zelené turistické značce a objevit vynikající soubor lidové architektury ve Zvědavé uličce. Svůj název ulička získala kvůli tomu, že přízemní roubené chalupy na západní straně jsou postaveny nakoso k ulici tak, aby krajní okna východního průčelí umožňovala pohled k náměstí tedy k centru veškerého dění. Většina dochovaných roubenek je stále obývána za účelem stálého bydlení nebo rekreace. Dále můžete pokračovat po žluté turistické značce kolem bývalého hraběcího pivovaru k jilemnickému zámku, kde dnes sídlí Krkonošské muzeum. Procházkou zámeckým parkem a poté po červené Bucharově cestě se vrátíme zpět na náměstí. Rovnou přidáváme odkaz na mapu https://mapy.cz/s/ramajobefo

Pokud si budete chtít trochu zasportovat, vydejte se na některou z četných lyžařských tras v okolí města. My vám doporučíme Všesportovní areál Hraběnka. Čeká zde na vás hned několik upravených závodních i turistických tras v různých délkách, které jsou vhodné nejen pro zkušené ale i pro začínající běžkaře. Aktuální informace o sněhových podmínkách najdete vždy na https://www.sport-jilemnice.cz/sportoviste/vsesportovni-areal-hrabenka/

Další cestovatelské tipy a turistické aktuality sledujte na našich sociálních sítích – Facebooku a Instagramu, kde jsme jako Region Liberec.

Příloha

Fotogalerie

Krakonoš v Jilemnici, autor: AZ-fotky

Krakonoš v Jilemnici

 
Zvědavá ulička, autor: Jiří Stránský

Zvědavá ulička

 
Zámek Jilemnice, autor: Jan Frýba

Zámek Jilemnice

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load