>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kalvárie na Koreckém vrchu

Výřez z mapy - Kalvárie na Koreckém Vrchu, autor: Markéta Myšková

Máchův kraj

Na temeni Koreckého vrchu se původně tyčil kříž, doplněný sochami Panny Marie, sv. Jana a Máří Magdaleny. Podél stezky, vedoucí nahoru, stávalo 14 zastavení křížové cesty. Vše bylo po II. světové válce zničeno.

O kříži, sochách a křížové cestě na Koreckém vrchu hovoří Bedřich Bernau ve svém spise Der politische Bezirk Dauba takto:

Počínaje západním okrajem lesa bylo podél klikaté cesty postaveno 14 kamenných, křížovou cestu představujících soch. Od roku 1868 se na vrcholku hory nachází železný kříž na kamenné základně, který byl v roce 1883 poškozen bleskem, poté byl v roce 1885 zrekonstruován, přestavěn a opatřen hromosvodem. Původní dřevěný kříž byl postaven v roce 1836, obnovené sochy Panny Marie, sv. Jana a Magdaleny, byly postaveny v roce 1837, zastavení křížové cesty pak postavil v roce 1838 kameník Franz Lausch, který tehdy žil v Korcích v čp. 24. a který složil 20 zlatých u obecního úřadu na údržbu. Plánovaná výstavba „Olivetské zahrady“ a poustevny se neuskutečnila. Lausch zemřel v roce 1869 ve věku 79 let v Doksech.

Z kamenných artefaktů se dochovala torza dvou soch a zbytky několika zastavení křížové cesty. Na vrcholové plošině Koreckého vrchu je rozpoznatelné místo po umístění podstavce kříže, ale přesná podoba Kalvárie není dnes známá.


Fotogalerie

Výřez z mapy - Kalvárie na Koreckém Vrchu, autor: Markéta Myšková

Výřez z mapy - Kalvárie na Koreckém Vrchu

 
Nalezená torza dvou soch, autor: Markéta Myšková

Nalezená torza dvou soch

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load