>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Za poznáním po naučných stezkách

Cover foto - podzim, autor: Miroslav Chmela

Jizerské hory

Vydejte se poznávat tradici lidových řemesel, architektury a také přírodních atraktivit jako jsou nekonečné pastviny, louky, staleté stromy, lesy s tůněmi a mokřady. Na své si v rámci různých hravých naučných stezek přijdou také děti, které se mohou projít například se Čtyřlístkem okolo Blaťáku, setkat s Polevskými obry nebo navštívit hastrmany v okolí Brniště. Výletem do podzimní a zimní přírody a na #čerstvý vzduch chybu rozhodně neuděláte.

Za každou turistickou destinaci v Libereckém kraji jsem si pro vás připravili 2 tipy na výlety po naučných stezkách.

Nechte se tedy inspirovat: 

 • Naučná stezka Okolím Jindřichovic za výšinami ideálů a do údolí duše

Pokud hledáme místo, kde budeme téměř o samotě s nedotčenou přírodou, stačí se vlakem přesunout do Jindřichovic pod Smrkem. Zde se nám v rámci 11 km dlouhé naučné stezky představí původní tvář krajiny s komplexem pastvin, luk a lesíků. Při procházce touto krajinou lesů s tůněmi a lukami můžeme také obdivovat lidovou architekturu v podobě Žijícího skanzenu a větrného mlýna.
 • Naučná tematická stezka - Cesta řemesel, Poustka

 Chceme-li vzdát hold řemeslníkům, kteří si udržují každodenní radost z tvoření, vydejme se do Poustky u Frýdlantu a nechme se vtáhnout do Příběhu domu. Ten nás bude provázet celou cestou, představí 8 řemesel souvisejících se stavbou domu a jeho zabydlováním. V domě na konci stezky najdeme keramický atelier Na Bidýlku, ve kterém si můžeme pro radost vyrobit třeba hrníček. 

 • Naučná stezka Eldorádlo – Hojnosti cesta, Rádlo

Vydejme se společně s poutníkem Johannem Rádlem na cestu krajinou v okolí obce Rádlo, při které spolu s ním budeme poznávat její obyvatele a život v ní. U každého z 12 zastavení této netradiční stezky si můžeme přečíst inspirativní příběh z jeho putování a vyzkoušet si jednu z aktivit spojenou s daným tématem a povídkou. Bavit to bude malé i velké výletníky. 
 • Naučná stezka Příhrazskými skalami, Valečov

Máme doma děti, které se zajímají o přírodu a chtějí si přitom hrát? Pak se vypravme na 9 km dlouhou okružní trasu od zříceniny hradu Valečov, na které nás čeká celkem 20 zastavení. Přečteme si pověst o kruté paní z Valečova nebo o obrovi Drábovi. Čekají nás zábavné úkoly jako rozpoznávání zvířecích stop, listů stromů, jedlých a nejedlých hub nebo skalních měst Českého ráje.

 • Naučná stezka Za Polevskými obry, Polevsko 

Kdo se nebojí obrů, může vyrazit na Polevsko, kde se jich pár schovalo. Schválně, kolik obrů objevíme? 4,3 km dlouhá naučná stezka nám poodkryje úkryty Mrakošmaka, Kochala, Jasmíra, Panožrouta nebo Pamětnice a prozradí, že obry jsou více než staleté stromy jako lípa, smrk nebo javor. Každý z obrů-stromů má svůj příběh, který nám prozradí ale až po splnění úkolu. 
 • Naučná stezka Po stopách Karoliny Světlé, Světlá pod Ještědem

 Je mezi vámi obdivovatel díla Karoliny Světlé nebo „jen“ milovník literatury? Přesně pro takového turistu je určena naučná stezka v okolí Světlé pod Ještědem, která na 12 zastaveních seznamuje s inspirativní krajinou Podještědí, dílem této romantické autorky a hrdiny jejich románů. Posaďme se u některého ze zastavení, zaposlouchejme se do audio ukázky a kochejme se výhledy do kraje.

 • Hravá naučná stezka Liščí, Harrachov¨

Je liška čistotná? S kým se často dělí o svou noru? Čím se živí a jak se pohybuje po lese? Odpovědi na tyto otázky a zábavné prolézačky přináší na 8 zastaveních Liščí stezka v Harrachově. Menším i větším dětem tak můžeme zábavnou formou zpestřit cestu k Mumlavskému vodopádu. 
 • Lufťákova stezka a hravá naučná stezka Sojčí, Benecko

Chtěly by si děti vyzkoušet jaké je to být sojkou - věrnou pomocnicí pána hor Krakonoše? Pak je určitě vezměme na hravou naučnou Sojčí stezku na Benecku. Putování je dlouhé přibližně 5 km a  je vhodná i pro kočárky. Cestu po 7 zastaveních nám ukážou směrovníky „Sojkoviny“ a děti si cestou užijí nejen interaktivní panely, ale také prolézačky.

 • Naučná stezka Se čtyřlístkem okolo Blaťáku, Doksy

Vydejme se společně s Fifinkou, Bobíkem, Myšpulínem a Pinďou na výlet kolem komiksového rybníku Blaťáku, ve skutečnosti Máchova jezera. Celá trasa měří 15 km a vede po žluté turistické značce. S dětmi se také nezapomeňte zastavit na zámku v Doksech, kde si jednak v informačním centru můžete zakoupit průvodce stezkou, ale také navštívit Muzeum Čtyřlístku a nový okruh po stopách Valdštejnů.  
 • Stezka hastrmanů, Brniště

Naučná stezka v blízkosti Panenského potoka s vůní vody, mokřadů, mlýnů, hastrmanů a víl, to je Stezka hastrmanů v Brništi. Cestou na nás kromě pohádkových postav čeká 11 zastavení, 4 dětská mini hřiště a herní prvky. Na 6 km dlouhou trasu můžeme vyrazit pěšky, na kole, s odrážedly i kočárkem.

 • Naučná stezka Po stopách sklářského řemesla, Nový Bor

Po stopách sklářského řemesla se můžeme vydat po stejnojmenné naučné stezce v Novém Boru. Projdeme si 17 zastavení, která představují historii zdejšího sklářství, významné osobnosti, ale také důležité budovy, jako například sklářské muzeum a školu, a staré sklářské provozy. Za zhlédnutí stojí také výjimečné sídlo společnosti Lasvit, kde se snoubí moderní architektura s tou tradiční. To musíme vidět!

Inspiraci na další tipy na podzimní a zimní výlety najdete na našich sociálních sítích facebooku a instagramu - Region Liberec.

Pokud v tomto období na výlet, tak jedině #nacerstvyvzduch a to #bezdavu a s respektem ke všem platným epidemiologickým opatřením.

Příloha

Fotogalerie

Cover foto - podzim, autor: Miroslav Chmela

Cover foto - podzim

 
Naučné stezky Liščí a Sojčí, Krkonoše, autor: Archiv LK, Dana Mendřická

Naučné stezky Liščí a Sojčí, Krkonoše

 
Naučná stezka Jindřichovice pod Smrkem a Cesta řemesel

Naučná stezka Jindřichovice pod Smrkem a Cesta řemesel

 
Naučná stezka Eldorádlo a Příhrazskými skalami, autor: Kateřina Horáčková, Pavla Bičíková

Naučná stezka Eldorádlo a Příhrazskými skalami

 
Naučná stezka Za Polevskými obry a Po stopách Karoliny Světlé, autor: Milan Drahoňovský

Naučná stezka Za Polevskými obry a Po stopách Karoliny Světlé

 
Naučná stezka Po stopách sklářského řemesla, autor: Archiv LK

Naučná stezka Po stopách sklářského řemesla

 
Naučná stezka se Čtyřlístkem okolo Blaťáku a stezka Hastrmanů, autor: Kateřina Horáčková, Archiv LK

Naučná stezka se Čtyřlístkem okolo Blaťáku a stezka Hastrmanů

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (314)
 
50% (322)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load