>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Procházka Čertovou roklí u Dřevčic - Dubá

kříž s reliéfem sv.Jana Nepomůckého, autor: M.Myšková, Z. Martínková

Máchův kraj

Krásná procházka Čertovou roklí okolo Chudého hrádku a dalších přírodních zajímavostí.

Čertovou roklí

Na přibližně 6 km dlouhou vycházku se vydáme z centra Dřevčic. Než vyrazíme, prohlédneme si na návsi naproti hostinci kamenný podstavec s reliéfem shození sv. Jana Nepomuckého z mostu z roku 1767. Odtud sejdeme po zelené turistické značce na dolní část návsi k bývalé požární nádrži. Napravo si můžeme všimnout mohutného památného platanu javorolistého, vlevo ve štítu domu vidíme reliéf Nejsvětější Trojice. Pokračujeme v trase zelené značky, posléze mineme malou nádrž na vodu a dojdeme k domům Poustky, kde pak zamíříme po pěšině dolů do rokliny.

Lesy České republiky před časem cestu roklí upravily pomocí dřevěných lávek a chodníčků, bohužel následný polom vše zničil a rokle byla několik let téměř neprůchodná. Nyní již pěšinou celkem pohodlně projdeme. Po několika desítkách metrů si všimneme vlevo zarostlé Čertovy studánky s reliéfem Ukřižování nad klenutým vstupem. Dřívější vysoký les zmizel a díky tomu můžeme obdivovat rozeklané pískovcové skály, tvořící hradbu po pravé straně.

Pokračujeme romantickým údolím podél potoka až k rozcestí u další studánky. Cesta vlevo vede vzhůru z rokle, značená pěšina vedla vpravo za studánkou, nyní je zarostlá, dáme se proto rovně. Pěšina nás dovede téměř až k tak zvanému Dolskému mlýnu. Po pravé straně se rozkládal již od středověku rybník, samotný mlýn býval dřevěný a byl zničen za bouře v roce 1903, kdy se hráz rybníka protrhla a voda mlýn smetla.

Pěšina nás provede vpravo přes potok pod stráň, v níž je sklípek a nahoru vede strmá stezka k zřícenině Chudého hrádku. My pokračujeme doleva podél stráně, pěšina posléze prochází opět údolím na druhou stranu. Jdeme dále až k místu, kde značená trasa odbočuje ostře doprava přes potok ke staré vodárně. My ale půjdeme doleva cestou vzhůru. Můžeme zde obdivovat skalní věže, které se nad cestou tyčí. Vystoupáme až na kraj lesa, projdeme vrátky a pokračujeme polní cestou s výhledem na domy osady Sušice.

Cesta ústí na úzkou silničku. Vlevo si všimneme obnoveného křížku na kamenném podstavci. Na silničce se dáme doleva, o něco dále můžeme obdivovat pěkný výhled na Vlhošť. Silnička je lemovaná alejí většinou ovocných stromů a ořešáků, mineme další křížek a malou vodárnu. Na dohled křižovatky se silnicí od Holan odbočíme doleva cestou směrem k lesu. V místech, kde v lese cesta zahýbá, odbočíme doprava a vystoupáme na kraj lesa. Polní cesta nás dovede do Dřevčic, kde pak dále doprava dojdeme zpět k návsi. 

Odkaz na mapuPříloha

Fotogalerie

kříž s reliéfem sv.Jana Nepomůckého, autor: M.Myšková, Z. Martínková

kříž s reliéfem sv.Jana Nepomůckého

na návsi v Dřevčicích
 
Dům s reliéfem nejsvětější trojice, autor: M. Myšková, Z. Martínková

Dům s reliéfem nejsvětější trojice

 
Čertova studánka

Čertova studánka

 
Skály v rokli, autor: M. Myšková, Z. Martínková

Skály v rokli

 
U bývalého Dolského mlýna, autor: M. Myšková

U bývalého Dolského mlýna

 
Cesta k Sušici, autor: M.Myšková, Z. Martínková

Cesta k Sušici

 
Křížek na rozcestí v Sušici, autor: M. Myšková, Z. Martínková

Křížek na rozcestí v Sušici

 
Výhled na Vlhošť, autor: M. Myšková

Výhled na Vlhošť

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load