>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Za nejkrásnější skálou i nejsmutnějším kamenem Ještědu

Kamenná vrata, autor: Kubajsz.com

Jizerské hory

Web: www.mapy.cz/s/hufogamema

Nenáročný výlet ještědskými lesy z trochu jiné strany, než se zpravidla chodí, nás přivede na vyhlídky, které doslova berou dech aneb za kamenem bílým, červeným i černým.

Jak dlouho půjdeme:
5 km, https://mapy.cz/s/hufogamema

Kudy se vydáme:
Tetřeví sedlo (zvané též Výpřež) – Kamenná vrata – Červený kámen – Mohyla letců – Nad Výpřeží – Tetřeví sedlo

Co cestou uvidíme:
Naše putování začíná na Tetřevím sedle, kterému místní neřeknou jinak než Výpřež. Kdysi tu totiž kupci vypřahali pomocné koně, díky kterým se jejich vozy na kopec vůbec dostaly. My ale nemusíme mít strach, tenhle výlet je celkem nenáročný a koňů nám při něm nebude třeba. (Mimochodem v době uzavírky silnice ve směru od Liberce se na Výpřež dostaneme autem z druhé strany kopce). Pohodová cesta lesem po žluté značce nás po necelém kilometru dovede snad k nejkrásnějšímu skalnímu útvaru Ještědského hřebene „Kamenným vratům“, našemu prvnímu – tedy „bílému“ kameni. Vrata jsou to opravdu obrovská, a protože jsou otevřená, nabízí se nám za nimi krásný rozhled do dáli.

Od vrat nás vede žlutá cesta skoro pořád po vrstevnici, takže brnkačka. U rozcestí Na Příkopech se ke žluté přidá ještě červené značení, které nás bude doprovázet až k dalšímu vyhlídkovému místu, kterým je tentokrát „Červený kámen“. Jestliže Kamenná vrata jsou prý nejkrásnější ještědskou skálou, pak Červený kámen je zase skálou nejvýraznější - díky sytě červenému zbarvení, které puklinám propůjčují oxidy železa. Na kámen je opravdu hezký pohled a ještě hezčí je pohled z něj do široširého okolí.

Teď se kousek vrátíme zpátky, a to až k rozcestí Červený kámen a odsud se vydáme pořád po červené do mírného kopce až ke smutnému místu letecké havárie z roku 1948. Neštěstí tu připomíná Mohyla letců i pozůstatky letounu, který se ve špatném počasí roztříštil o úbočí Ještědu. Vzpomínce na pět obětí, shodou okolností pracovníků v leteckém průmyslu, je věnován černý leštěný kámen umístěný na vrcholu mohyly.

Od památníku stoupáme po červené až k rozcestí Nad Výpřeží, kde se může naše cesta stočit po červené ladným obloukem zpátky na parkoviště Výpřež, nebo si trasu o fous prodloužíme rozhodnutím vyšplhat se až na vrchol Ještědu. K němu vede z rozcestí značení červené i modré a dobudeme jej po necelém kilometru, tentokrát však celkem značného stoupání. Na Výpřež se z vrcholku dá vrátit už popsanou cestou, nebo se můžeme ze špice Ještědu svézt do Liberce-Horního Hanychova kabinovou lanovou dráhou.


Příloha

Fotogalerie

Mohyla letců, autor: MIC Liberec

Mohyla letců

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load