>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Z Jablonce na Černou studnici

Černá studnice, autor: Archiv JKIC

Jizerské hory

GSM: +420 774 667 677, +420 774 305 830
Web: www.jablonec.com, www.cernastudnice.eu

Jednosměrná trasa na jednu z nejvyšších rozhleden v Jizerkách s ochutnávkou hřebenovky, celkem cca 12 km

Jablonec nad Nisou - kostel Povýšení sv. Kříže - rozhledna Černá studnice - Berany a zpět

Trasa zde

Tak jako Liberec má Ještěd, my v Jablonci nedáme dopustit na Černou Studnici. Možná na jejím vrcholu nestojí tak slavná stavba, ale ani Hemmrichova majestátní kamenná rozhledna z roku 1905 není něčím, co byste mohli jen tak přehlédnout. K tomu přidejte neméně impozantní kruhové výhledy a už se nám nebudete vůbec divit. Více info o o rozhledně a restauraci na webu cernastudnice.eu

Trasa z Jablonce začíná u starokatolického kostela Povýšení sv. Kříže, který patří k nejvýznamnějším sakrálním secesním stavbám v Evropě. Spolu s Scheiblerovými domy (Josef Scheibler byl majitelem nedaleké sklářské hutě a mecenášem kostela) a dalšími secesními vilami v okolí tvoří mimořádně hodnotný architektonický soubor. 

U turistického rozcestníku V Nivách se napojíte na zelenou turistickou značku, která vás dovede městskou zástavbou k lesu, odkud začnete stoupat k rozhledně. 

V okolí rozhledny se nachází celá řada zajímavých skalních útvarů: 

Nejbližší z nich je skalní vyhlídka z r. 1885, která byla předchůdkyní rozhledny a jako jediná z šesti skal se dochovala dodnes. Ve výhledu nám sice brání vzrostlá vegetace, ale je zajímavou památkou na počátky turistického hnutí. Poblíž vyhlídky je Malé arboretum s ukázkou více než 20 druhů dřevin. 

Čertovy skály se nacházejí zhruba 1 km od rozhledny. Některé z nich jsou oblíbené u horolezců (Kladívko, Čertova hlavička, Čertík…) Váže se k nim také pověst o jednom z nejznámějších jizerskohorských lupičů Josefu Köglerovi, který zde míval úkryt. Zprvu vykrádal hostince a králíkárny, později ale postřelil a oloupil na Černostudničním hřebeni kostelníkovou. Na čas pak z Jizerských hor zmizel. Po půl roce však spáchal svůj nejvážnější zločin. Poblíž Oybinu u Žitavy přepadl čtyři výletníky a jednoho z nich, sedmnáctiletého mladíka, zastřelil. Za vraždu nakonec dostal trest smrti.

Přes Černostudniční hřeben (869 n. m. ) vede jižní trasa jedné z nejkrásnějších hřebenovek Čech.  Spojuje Polsko, Čechy a Německo a nabízí terény pro pěší, cyklisty i běžkaře. Zmíněný úsek je určen pouze pěším, pro svůj skalnatý charakter není vhodný pro kočárky a cyklisty.

Z rozcestí Berany je možné pokračovat do Tanvaldu, Smržovky nebo Hutě.

Z vrcholu rozhledny vede přírodní sáňkařská dráha. Za příznivých sněhových podmínek můžete sjet až dolů do Smržovky!


Příloha

Fotogalerie

Černá studnice, autor: Archiv JKIC

Černá studnice

 
Černá studnice letní, autor: Archiv JKIC

Černá studnice letní

 
Černá studnice zimní, autor: J. Fapšo

Černá studnice zimní

 
Černá studnice noční, autor: J. Fapšo

Černá studnice noční

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load