>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Vyhlídka na Dobré Vodě

Vyhlídka na Dobré Vodě, autor: M. Bajer

Jizerské hory

Sokolovská
Jablonec nad Nisou

GSM: +420 774 667 677
Web: www.jablonec.com

Skalka rozeklaná úzkou průrvou je významným krajinným prvkem. Je častým cílem odpolední procházky z centra Jablonce nad Nisou. Za počáteční stoupání budete odměněni překrásnými výhledy na město a Jizerské hory.

Rulová skalka pozoruhodná zejména geologickou odlišností skály od okolí, které je převážně žulové. Kuriózní je i původní německý název Schnuppstein, pro který nebyl nikdy nalezen vhodný český ekvivalent, a proto má dnes skála prosté pojmenování Vyhlídka. Dřívější jméno souviselo s přezdívkou vlastníka pozemku, sedláka Karla Neumanna, zvaného Schnuppkarl, který byl znám svojí zálibu ve šňupání tabáku.  V roce 1901 Schnuppstein získal Německý horský spolek pro Ještěd a Jizerské hory, jehož jablonecká sekce vrchol nechala zabezpečit kovaným zábradlím a zpřístupnila jej kamenným schodištěm. Vyhlídka byla otevřena 24. srpna 1902.

Vyhlídka nabízí zajímavý pohled na blízký Petřín, původně výletní restauraci s vyhlídkovou věží. Nedaleko se nachází také skiareál Dobrá Voda, na jehož svahu se v létě konají cyklistické závody ve fourcrossu.

Západně od Vyhlídky je zajímavá stavba dnes již nepoužívaného zemního vodojemu.

Vyhlídka je součástí vnitřního turistického okruhu (zastavení č. 9) , který je značen modrým svislým pruhem v bílém poli. Okruh měří 6,5 km a má celkem 13 zastavení. 


Příloha

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load