>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Clam-Gallasovská obora

ClamGallas obora, autor: Matyáš Gál

Jizerské hory

Dochované žulové sloupky původní panské obory připomínají zašlou slávu hraběcího rodu Clam-Gallasů, který nechal oboru o rozloze 55 km2 postavit v pol. 19. století za účelem chovu vysoké zvěře a panských honů. Tehdy měřila přes 42 km a čítala kolem 11 tisíc sloupků.
Jizerské hory tehdy oplývaly jeleny, daňky a srnci. Majitelé lesů Clam-Gallasové chtěli pohodlně lovit, ale nepřáli si, aby zvěř utíkala k sousedům nebo do sadů a polí svých poddaných. Šlechta zřídila u Fojtky i speciální past na odchyt zvěře, obehnanou vysokým plotem. Zvířata sem lákalo deset plných krmelců. Když jich bylo dost, vrata do klece se uzavřela.
Obora vedla po kopcích a špatně prostupných lesích na rozloze 5560 ha a byla ohraničená dřevěným plotem zavěšeným na 11 800 žulových sloupcích. Dodnes se jich dochovalo zhruba kolem 8 000, protože si je časem rozebrali lidé jako stavební materiál. Sloupky o průměru 20 až 25 cm měřily 1,5 - 2 m a jeden vážil kolem tří metráků. Výstavba tak musela být nesmírně náročná vzhledem k terénu a tehdejším prostředkům. Vybudování ohrady vyšlo na 21 500 zlatých, což je v přepočtu na dnešní měnu 100 milionů korun.  
Právě sloupky a kamenné zídky o výšce asi dvou a délce pěti metrů - jelení skoky - je to jediné, co po oboře zbylo, protože dřevěná pole vyhnila. 


 

Příloha

Fotogalerie

ClamGallas obora, autor: Matyáš Gál

ClamGallas obora

 
ClamGallas obora, autor: Matyáš Gál

ClamGallas obora

 
ClamGallas obora, autor: Matyáš Gál

ClamGallas obora

 
ClamGallas obora, autor: Matyáš Gál

ClamGallas obora

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load