>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Čihadla

Čihadla   povalový chodník, autor: Turistický region Jizerské hory

Jizerské hory

Jedno z nejznámějších jizerskohorských rašelinišť, chráněné od roku 1960. Nachází se v mělkém sedle (975 m) přesně na rozvodí Baltského a Severního moře, z rašeliniště vytéká jeden z přítoků Černého potoka a říčka Jedlová. Jméno dostalo podle čihařů, kteří zde lapali ptáky na tahu.

V roce 2012 byla velká část jizerskohorských rašelinišť zařazena mezi mokřady mezinárodního významu pod názvem Horní Jizera v rámci takzvané Ramsarské úmluvy (Rašeliniště Jizery, Rašeliniště Jizerky, Černá jezírka, Rybí loučky, Klečové louky, U Posedu, Na Knajpě, Vlčí louka, Na Čihadle). Zařadila se tak po bok například našich Třeboňských rybníků, ale i francouzského Camargue nebo jezera Titicaca.

Čihařství je prastaré řemeslo a v Jizerských horách pro něj byly podmínky jako stvořené. Býval to jediný způsob lovu, který dříve mohli volně vykonávat prostí lidé bez povolení své vrchnosti. V ptačím čihadle, tj. dřevěné boudě, očekávali jizerskohorští čihaři přílet zpěvného ptactva. Nešlo tehdy o čistou radost z lovu ani vnímání krásné podzimní přírody – většina ulovených ptáků byla prodána, většinou na zámecký dvůr, a snědena.  V roce 1870 vyšel první zemský zákon na ochranu ptactva, čímž byla čižba zakázána a lovení ptáků na jídlo se mělo přísně trestat.


Příloha

Fotogalerie

Čihadla   povalový chodník, autor: Turistický region Jizerské hory

Čihadla povalový chodník

 
Čihadla, autor: Turistický region Jizerské hory

Čihadla

 
Čihadla vyhlídková věž, autor: Archiv Libereckého kraje

Čihadla vyhlídková věž

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load