>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Z Kopaniny do Turnova (pěšky, nebo na kole 12 km)

Frýdštejn, autor: Archiv SČR

Český ráj

Tip na výlet s využitím Turistických autobusů Českého ráje (s přepravou kol). Pěší varianta: Kopanina - Frýdštejn - Voděrady - Drábovna - Bukovina - Dolánky - Hrubý Rohozec - Turnov

Turistickým autobusem se necháme vyvézt na Kopaninu. Na zdejší cihelné rozhledně z roku 1894 probíhá v současnosti rekonstrukce, ale i tak si v průběhu výletu můžeme užít krásných rozhledů. Z Kopaniny sestoupíme k zřícenině hradu Frýdštejn, kde se mimo jiné natáčely scény z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Pokračujeme po Zlaté stezce Českého ráje na kraj Voděrad a vystoupíme do skalního města Drábovna. Skály zde nejsou nijak vysoké, neměří více než 15 m. Uprostřed plošiny stojí pozůstatky skalního hrádku, který byl roubený, ale kromě trámových kapes se z něj prakticky nic nedochovalo. Stezka nás pak zavede na skalní okraj na vyhlídku do údolí Jizery. Cestou můžeme pozorovat různá skalní okna či tunely.

Za Borkem přejdeme hlavní silnici. Cesta vede nad buky porostlým svahem spadajícím příkře k Jizeře a pak se napojí na polní cestu s výhledy jižním směrem. K osadě Bukovina patří i Dolánky, kde stojí roubený patrový Dlaskův statek, národní kulturní památka, ve které je umístěna etnografická expozice Muzea Českého ráje. Ve vedle stojící bývalé škole byl zřízen Dům přírody Českého ráje. V něm se dozvíme informace o Chráněné krajinné oblasti Český ráj a o Globálním geoparku UNESCO Český ráj.

Zlatá stezka dál vede pod vysokou skalní stěnou, na které stojí zámek Hrubý Rohozec, ke kterému můžeme vystoupat po prudkém schodišti. Stezka dále pokračuje do města po pravém břehu Jizery.


Cyklo varianta: Kopanina - Frýdštejn - Voděrady - Bartošova pec - Dolánky 

Z Kopaniny sjedeme po silnici k hradu Frýdštejn, odkud pokračujeme přes Voděrady k Bartošově peci – jeskyni, ze které vyvěrá voda z krasového systému, a odtud Vazoveckým údolím do Dolánek. Do Turnova pokračujeme po cyklostezce Greenway Jizera.

Příloha

Fotogalerie

Dlaskův statek, autor: Archiv SČR

Dlaskův statek

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load