>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Z Vyskře na Podhájí (10 km)

Kaplička sv. Anny, autor: Archiv SČR

Český ráj

Tip na výlet s využitím Turistických autobusů Českého ráje (s přepravou kol) Vyskeř - Podvyskeřský mlýn - Skalany - Podpohoří - Kozlov-Chlum - Podhájí

Vyskeř je obec ležící pod stejnojmenným vrchem, který je sopečného původu. Stojí na něm kaple svaté Anny, která je v letních měsících pravidelně otevřena (návštěvu je možné domluvit i mimo tuto dobu). V obci, na začátku stezky vedoucí na vrchol, stojí novorománský kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí. Z vesnice sestoupíme do údolí Žehrovky k Podvyskeřskému mlýnu a dále kolem mlýna Vysoké Kolo přes osadu Skalany dojdeme až k rozcestí. Odtud se vydáme po zelené značce do osady Pohoří s odbočkou na vyhlídku na Bezděz. Zajímavostí této vísky býval větrný mlýn, který zajišťoval čerpání vody z obecní studny do vodojemu.

Z Pohoří sestoupíme do sedla, osady Podpohoří, na žlutou značku a po ní dojdeme ke zřícenině hradu Kozlov-Chlum. Jisté v jeho případě není ani jméno, ani zda to byl hrad, či jen útočiště, kde se místní schovávali v dobách válek. Skalnatý hřbet Kozlova byl přerušen příkopem, aby byl znesnadněn přístup z náhorní strany, strmé svahy a skály jej pak chránily po zbytku obvodu. Kromě několika místností vytesaných ve skále zde najdeme také kruhovou cisternu.

Až budeme opouštět areál hradu, všimneme si, jak se skály naklánějí směrem po svahu. Je to způsobeno plastickými jíly v podloží pískovců. Mnoho zřícených bloků také potkáme po cestě dolů a spousta dalších už byla dávno kameníky zpracována při stavbách v okolí. V místech, kde se značka stáčí vlevo a vstupuje na širší cestu, pokračujeme spíše vpravo z kopce do osady Podhájí k autobusové zastávce.


Příloha

Fotogalerie

Vyskeř, autor: Archiv SČR

Vyskeř

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load