>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Vodopády Jedlová, Nebe a Peklo

Vodopády Jedlová, autor: Tomáš Doucha

Jizerské hory

Pěší výlet tam, kde je PEKLO výš než NEBE. Navštívíte vodopády Jedlové v Josefově Dole, PEKLO s čertovými kameny i samotné NEBE. Jedná se o delší výlet, navázaný na dopravu vlakem, láká vyčlenit si na něj víkend. Celkem asi 12 km, je však potřeba počítat s větším převýšením.

Délka trasy: 10,8 km

Popis výletu: 

Z vlakového nádraží Josefův Důl (konečná stanice) je potřeba se vydat po modré turistické značce k Lesní bráně ke vstupu do přírodní rezervace Jedlový důl. Říčka Jedlová, která tudy protéká, přivádí své vody z rašeliniště Na Čihadle. Překonává zde větší výškový rozdíl a v romantické lesní rokli vytváří třístupňový vodopád. Stezka stoupá souběžně s říčním korytem k vodopádu z Hujerova koutu pod Pekelnými skalami, okolo Pekelného vodopádu a Pekelné tůně. Procházka romantickou lesní roklí se skalami stojí za to. Vyskytuje se zde významná květena i zvířena, informace o nich najdeme na barevných tabulích naučné stezky, která údolím vede. Naučná stezka Jedlový důl má 9 zastavení a má délku 1,8 km. Na konci NS je možné se vrátit po stejné trase zpět nebo na konci NS zabočit prudce doprava a vrátit se po cyklotrase 3022 tzv. Mořskou cestou, potom po žluté a zase po modré zpět před josefodolské vlakové nádraží. 

Výlet bude pokračovat po žluté turistické trase rovinkou kolem Muzea místní historie s infocentrem (zde si můžou zvídavější muzeum prohlédnout), kolem pseudogotického Kostela Proměnění Páně. V blízkosti kostela v parku se nachází pomník spisovatele Gustava Leutelta, německy píšícího „básníka Jizerských hor“. Cestou míjíme po pravé straně stromořadí 10 dubů letních sloupovitých zlatých, tvořících výjimečné stromořadí chráněných památných stromů. Asi po 900 metrech uhneme doprava a držíme se na Naučné stezce G. Leutelta, po které však kráčíme v protisměru. Po stoupání do kopce objevíme tajemné Čertovy kameny na Vyhlídce, ležící pod samotným Peklem. Peklo je nejvýše položená část Josefova Dolu v nadmořské výšce 700 m. Tady prý čert tropil své neplechy. O jeho někdejší přítomnosti svědčí svržené kameny povalující se ještě dnes po okolních stráních. K odpočinku na Vyhlídce nás připoutá pěkný výhled do okolí a na hráz vodní nádrže Josefův Důl. Po načerpání pekelné atmosféry v tomto tajuplném místě pokračujeme stále v protisměru po Naučné stezce G. Leutelta až ke Kříži u věhlasného restaurantu Nebe. 

Tak se stalo, že v Josefově Dole je něco trochu obráceně, je zde Peklo výše, než je Nebe. 

Výlet končí příjemnou mírnou cestou z kopce dolů kolem Červeného vodopádu až k vlakovému nádraží.

V Josefově Dole je toho hodně k vidění, takže si výlet můžeme rozložit do dvou dnů a přenocovat v některém penzionu nebo hotelu, kterých je v obci nespočet (www.josefuvdul.eu). 

Příloha

Fotogalerie

Vodopády Jedlová, autor: Tomáš Doucha

Vodopády Jedlová

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load