>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Jedlová

Jedlová

Lužické hory a Žitavské hory

Náročná MTB cyklotrasa po lesních cestách, asfaltu a štěrku, celkem 35 km, nastoupáno 935 m

Trasa: Prysk – Mlýny – Křížový Buk – Chřibská – Jedlová – Křížový Buk – Mlýny – Prysk

Prysk

Vesnice roku 2016 nabízí turistické okruhy, Meixnerovu pohybovou stezku nejen pro rodiny s dětmi, krásné výhledy ze Středního a Ovčáckého vrchu, lidovou architekturu, kostel Sv. Petra a Pavla, krásné koupaliště v prvorepublikovém stylu s občerstvením, skalní divadlo, trailové okruhy a další atraktivity v okolí.

Mlýny

Mlýny jsou převážně rekreační ves, malebně rozložená v zalesněném údolí říčky Kamenice, asi 3 km západně od Kytlic. Dříve se jmenovala Hillův Mlýn.

Křížový Buk

Horské sedlo mezi Javorem a Širokým vrchem, rozcestí, v  okolí hájovny se dochoval téměř v úplnosti úsek československého lehkého opevnění a doplňujících polních opevňovacích prací ze 30.let 20.století.

Chřibská

Chřibská je jedna z nejstarších obcí této oblasti, první zmínka pochází z konce 14. století. Od 15. století se zde rozvíjelo sklářství, byla zde nejstarší sklářská huť ve střední Evropě.

Velmi zajímavou technickou památkou je starobylý mlýn na koření. Mlýn stojí v Chřibské již od roku 1884 a byl provozován až do 70. let 20. století. Je stále vybaven původním zařízením, a proto byl vyhlášen technickou památkou.

V domě č.p. 22, který stojí vpravo vedle radnice, se v roce 1761 narodil významný lékař a přírodovědec Tadeáš Haenke. Tento cestovatel učinil různé objevy v Jižní Americe, např. objevil Viktorii královskou. Dnes můžete navštívit Muzeum Tadeáše Haenkeho.

 

Jedlová

Jedlová je třetím nejvyšším vrcholem Lužických hor. Z rozhledny Jedlová je za jasného počasí nádherný výhled. Spatřit můžete vrcholky Krušných hor, Český ráj, a dokonce i Krkonoše.

 

https://mapy.cz/s/bakubenuju


Příloha

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load