>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Přes jičínské sopky

zebín, autor: Prokeš

Český ráj

Vulkanické kopce kolem Jičína dávají krajině zajímavý ráz. Na Veliši stával hrad, na Zebíně stojí kaple a mezi nimi vrch Čeřovka s rozhlednou.

Z Jičína se vydáme po modré značce směrem na Čeřovku. Zdrsněná výšina se nachází na severním okraji Jičína. Na jejím vrcholu byla v roce 1843 vybudována nejstarší vyhlídková věž v Českém ráji Milohlídka - Čeřovka. Staviteli vyhlídky nešlo pouze o samotnou vyhlídku, ale také o to, aby poskytl práci a obživu chudým. Rozhledna je 8 m vysoká a na její vyhlídkovu plošinu se dostaneme po 60 schodech. Nabízí výhledy na město Jičín i na velišský hřbet. Vrchol je důležitý geodetický bod, na kterém byla v roce 1942 postavena cihlová observační věž. Přístup je možný autem přímo pod kopec a odtud pěšky po modré turistické značce až na vrchol k rozhledně, vstup je zdarma.

Z Čeřovky vyrazíme po modré značce a u kostela se vydáme po neznačené odbočce na vrch Zebín, který díky tomu, že vznikl v bažinatém území, vytvořil mohutný kužel úlomkového materiálu. Výrazný čedičový vrch Zebín dosahuje výšky 399 m. Je zde kostel ze 14. století, za ním na svahu je dřevěná zvonice, na vrcholu se nachází barokní kaplička sv. Maří Magdalény. Na přelomu 12. a 13 stol. byl na jeho vrcholu vybudován hrad, jenž se na krátkou dobu stal také hlavním jičínským sídlem Albrechta z Valdštejna.  Z vrcholu je krásný rozhled po celé jičínské kotlině, za příznivého počasí můžete vidět Valdice, Kumburk, Mlázovický chlum, Veliš, Velišský hbřet, Prachovské skály, Kozákovský hřbet, Tábor či Bradlec. Lokalita je zajímavá z hlediska geologického, botanického i entomologického.

Na Velichově vrchu byl kolem roku 1300 postaven gotický hrad Veliš. Svého času se jednalo o nejpevnější hrad v Čechách. Dnes na vrcholku kopce najdeme pouze jeho zříceninu, z níž je krásný výhled na okolní krajinu.

Ze Zebína sestoupíme zpět ke kostelu a vydáme se po červené značce k Valdštejnské lodžii. Na okraji parku Libosad leží veřejnosti přístupný židovský hřbitov (nutno předem zapůjčit klíč v jičínském MIC). Zpět do města se vrátíme čtyřřadou lipovou alejí.


Příloha

Fotogalerie

zebín, autor: Prokeš

zebín

 
Milohlídka

Milohlídka

 
Zebín, lipová alej

Zebín, lipová alej

 
Valdštejnská lodžie, autor: Pavel Charousek

Valdštejnská lodžie

 
Veliš

Veliš

 
Lodžie od Zebína

Lodžie od Zebína

 
Zebín, autor: Pavel Charousek

Zebín

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load