>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Přejezd Jizerek

Ilustr. foto

Jizerské hory

Web: www.mapy.cz/s/pogukesuba

Tenhle 33kilometrový cyklovýlet je především pro sportovce s dobrou fyzičkou, kteří se při troše námahy mohou projet Jizerkami téměř z jednoho konce na druhý.

Kolik toho najezdíme: 33 km, https://mapy.cz/s/pogukesuba

Jak to bude náročné: *****

Kudy se vydáme: Liberec - Jakuszyce - Orle - Jizerka - Smědava - Kneipa - Kristiánov - Nová Louka - Bedřichov - Maliník - Česká chalupa - Liberec

V Liberci nasedneme na vlak směrem do polského města Szklarska Poręba, vystoupíme z něj však už v Jakuszycích. Z vlakové zastávky se vrátíme kousek zpět do areálu pro běžecké lyžování. Tady začíná Euroregionální trasa ER-2, po které dojedeme do Orle, kde je příhodné místo pro první občerstvovací zastávku. Z Orle pokračujeme po cyklotrase, avšak hned při první příležitosti odbočíme vlevo na terénní cestu, která nás přivede ke Karlovskému mostu. Ten je zároveň i hraničním přechodem mezi Polskem a Českou republikou.

Odkud se držíme hezky po žluté až do osady Jizerka. Stoupání je poměrně dlouhé a náročné, ale sklářská osada je jedním z nejkrásnějších míst v Jizerských horách a pohled na ni nám námahu určitě vynahradí. Navíc tady najdeme nejen několik restaurací a pensionů, ale také Muzeum Jizerských hor, které bychom při návštěvě této osady rozhodně neměli vynechat.  Po Hřebenovce č. 22 budeme pokračovat kolem Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky, a když pořádně šlápneme do pedálů, dojedeme odsud za necelou půlhodinu na Smědavu.

Místní turistická chata nabízí teplé občerstvení a je v obležení turistů v letních i zimních měsících. Zdejší borůvkové knedlíky jsou ale dobrota a určitě stojí za vystání fronty, která se tu čas od času u výdejního pultu tvoří. Naším dalším cílem je rozcestí Na Kneipě, kam nás přivede červená turistická značka celkem dlouhým stoupáním. Žádný strach, pro dnešní výlet je to už poslední náročná šlapanda. Z Kneipy pojedeme po cyklostezce č. 3022, kterou provází modré turistické značení na Rozmezí. Odtud už se pohodlně povezeme z kopce až do Kristiánova, kde nakrátko sesedláme, abychom navštívili „Liščí boudu“, ve které je v letní sezoně přístupná expozice „Sklářská osada Kristiánov“ jabloneckého Muzea skla a bižuterie. Sklářství má v našem Křišťálovém údolí dlouhou tradici a byla by velká škoda, se o ní nepřiučit právě při přejezdu Jizerských hor.

Z Kristiánova se prosmykneme kolem Blatného rybníka na Novou Louku, kde si můžeme doplnit zásoby tekutin v místní restauraci Šámalova chata, a pak se připojíme na cyklostezku č. 3023 do Bedřichova. Stálých obyvatel je tu sice jako dní do roka, ale stejně je tahle malá obec v letních i zimních měsících velice rušným místem, protože je to hlavní výchozí bod pro výlety do celých Jizerek. Nás teď čeká výšlap na Maliník a odtud se povezeme volnoběhem na Českou chalupu. Tady nás čeká ještě závěrečné rozhodování, kudy se dopravíme do Liberce. Kdo má rád pevný povrch pod koly, bude pokračovat vlevo silnicí, která se cikcak vine do města. Kdo dává přednost přírodním cestám a provozu se raději vyhýbá, pro toho je lepší volbou následovat červenou turistickou značku, která ho přivede lesními cestami do Lidových sadů.Příloha

Fotogalerie

Ilustr. foto

Ilustr. foto

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load