>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

K Martinské stěně a Dračímu kameni

Výhled z Dračího vrchu, autor: autor: Kubajsz.com

Jizerské hory

Liberec

Web: www.mapy.cz/s/fofehahufa

Přibližně 7 km dlouhý výlet s nemalým stoupáním nás provede jizerskohorskými lesy liberecké čtvrti Kateřinky přes pověstmi opředený Dračí kámen a vyhlídku Martinská stěna.

Jak dlouho půjdeme: 7 km, https://mapy.cz/s/fofehahufa

Kudy se vydáme:
Z centra Liberce autobusem č. 13 (Fügnerova → Pod Záložnou) → Kateřinky-U křížku → Kateřinky – horní rozcestí  → Pod Dračím vrchem  → Dračí vrch  → Pod Dračím vrchem → Martinská stěna → Kateřinky-U křížku  →  a ze stejné autobusové zastávky zpět do Liberce

Co cestou uvidíme:
Od zastávky Pod Záložnou na trase autobusu č. 13 se vydáme silnicí kousek do kopce, až se nám těsně před Hospůdkou U Dobráka podaří zachytit modrou turistickou značku, která nás stočí doleva na ulici s poetickým názvem Ladova. Nás ovšem teď čeká zcela nepoeticky opravdu prudké stoupání. Spolu s cestou se propleteme domky až k rozcestí „Kateřinky – U křížku“, kde nabereme druhý dech, abychom mohli ještě dalších 600 metrů stoupat dál po modré, teď už ovšem ulicí Pod Dračím kamenem. Protože tady už je domů pomálu, nabízí se nám tu za odměnu opravdu pěkný pohled do kraje.

U směrovky „Kateřinky – horní rozcestí“ se k nám a modré značce přitulí ještě zelená, která nás zajímavou elipsou stočí přes odpočívadlo U Švédů až na Dračí vrch s vyhlídkovou skálou zvanou Dračí kámen. Už podle názvu je jasné, že tu kdysi sídlil drak. A ten drak si rád pochutnával na dívkách a své zálibě se oddával tak dlouho, až ho jednou skolil chrabrý mladík. Tak alespoň praví pověst.

Nejvyšší bod našeho dnešního výletu byl dobyt, takže až se dostatečně rozhlédneme krajem, je načase sestoupit zpět k rozcestí Pod Dračím vrchem. Tady nás čeká rozhodování, jestli půjdeme již prověřenou cestou po turistickém značení a svých stopách zpátky až k bodu Kateřinky – U křížku, nebo se vydáme od Švédů ještě kousek osamocenou modrou značkou, abychom ji po pár metrech odvážně opustili a pokračovali dál už turisticky neznačenou lesní pěšinou, která nás dovede zkratkou k Martinské stěně. Tuhle cestu doporučujeme podniknout raději jen s navigací, která nás v lesních cestách zachrání před zblouděním.

Jestli jsme byli šikovní, tak po přibližně 1,5 kilometru se před námi z lesa vynoří skalní vyhlídka Martinská stěna. Tady dřív bylo lesní divadlo a každoročně se tu konají oblíbené Slavnosti slunovratu. Od „Martínka“ už se nám bude kráčet opravdu pohodlně a to cestou U lesního divadla – zpátky do bodu „Kateřinky – U křížku“ odkud se jednoduše sešoupneme kopcem dolů až na Kateřinskou silnici, kde jsme naše dnešní putování započali.

Náš tip – pokud chcete mít na svůj výlet milou upomínku, zastavte se v libereckém infocentru pro turistické vizitky. Máme obě – Dračí kámen i Martinskou stěnu.


Příloha

Fotogalerie

Výhled z Dračího vrchu, autor: autor: Kubajsz.com

Výhled z Dračího vrchu

 
Foto z cesty, autor: MIC Liberec

Foto z cesty

 
Dračí kámen, autor: Jakub Soukup

Dračí kámen

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load