>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Designové kavárny

Designové kavárny, autor: Kubajsz

Jizerské hory

Není to ještě tak dávno, kdy v Liberci bylo kaváren, kde byste si mohli dát kvalitní výběrovou kávu, a ještě si přitom posedět v moderním designovém prostoru, žalostně málo. Vlastně jen jedna — Bez Konceptu, kterou najdete hned vedle areálu Technické univerzity. Od té doby se situace naštěstí hodně změnila, a tak vám v tomto průvodci po stylových libereckých kavárnách můžeme představit slušný a hlavně reprezentativní výčet míst, kde si v našem městě vychutnáte svou kávu.

Kde začít? Záleží na tom, jak k nám do Liberce přijedete. Pokud autem, tak se určitě zastavte v bistru Jíme s Mírou, které najdete hned vedle dálnice a kde na vás kromě kávy čeká i skvělá kuchyně paní Míry. Když k nám přijedete autobusem, určitě si nenechte ujít Kofein Plac, kde dva sympaťáci Pavel a Marek servírují tu nejlepší kávu v bývalém novinovém stánku, hned vedle autobusové zastávky na „Fügnerce“. V případě, že jste přijeli objevovat krásy Liberce vlakem, milé překvapení v podobě dobré kávy na vás čeká přímo na nádraží, v Café+. Ale nemusíte se vůbec bát, že by to bylo v tomto ohledu všechno, co na vás v Liberci čeká. Naopak. Vaše cesta po designových libereckých kavárnách teprve začíná.

Cestou z vlakového nádraží do centra se určitě zastavte v nedávno pečlivě a příkladně zrekonstruovaném Pytloun Grand Hotel Imperial, který ve svých prostorách nenabízí jen moderní design od předních českých autorů, ale také dobrou kávu, kterou si můžete vychutnat v hotelové restauraci Zlatý kohout. Jen o kus dál najdete slow-food restaurant Omam, kde se ve stylových středomořských prostorách můžete těšit na to nejlepší a nejzajímavější z moderní světové kuchyně. Že u toho nesmí chybět ani kvalitní káva je víc než jasné. Ještě předtím, než se vydáte přímo do centra města, kterému vévodí budova liberecké radnice, udělejte si krátkou odbočku do zdejších „Stínadel“, které rozhodně nebudete litovat. Ve staré, místy už hodně opotřebované zástavbě, která na vás ale dýchne svou neopakovatelnou atmosférou, tolik typickou pro berlínský Kreuzberg nebo další podobné čtvrti v ostatních evropských metropolích, totiž najdete hned několik podniků, které by rozhodně neměly ujít vaší pozornosti.

Třeba legendární hospoda Vokno, kterou architekti Mjölk přetvořili v doslova kultovní místo současného mladého Liberce, ve kterém o zábavu ani dobrou kávu nikdy není nouze. Nebo Bistro Široká, které nabízí nejen moderní skandinávský design interiéru, ale také vynikající jídlo nebo kávu. Místní do bistra, které nese název podle ulice, ve které sídlí, chodí také velmi rádi na točené prosecco. K oblibě tohoto místa také jistě přispívá to, že zde jeho majitelé, Tomáš a Klára, čas od času pořádají velmi oblíbené módní bazary. Není potom divu, že se Bistro Široká nedávno ocitlo v prestižním výběru pěti nejvíc trendy míst v celé České republice. Jediné, co by se dalo bistru vytknout, je to, že nemá zahrádku. To vás ale nemusí nijak mrzet, protože hned přes ulici se nachází ten nejstylovější venkovní prostor, jaký si dokážete představit.

Organza Cafe vám nabídne nejen moderní design, ale samozřejmě také dobrou kávu. Navíc zde čas od času můžete narazit i na takové celebrity jako je Tom Holland. Tím ale výčet zajímavých a okouzlujících míst v libereckých Stínadlech rozhodně nekončí. V pomyslném centru čtvrti, náměstí, kterému místní neřeknou jinak než Papírák, najdete hned dva podniky, které si zaslouží vaši pozornost. I když každý z jiného důvodu. Kavárna U dvou buchet, o kterou se láskyplně stará paní Dagmar se svojí dcerou, na vás dýchne neopakovatelnou domáckou atmosférou, ve které plyne čas hned o poznání volněji. Oproti tomu Stereo Cafe je místem, kde čas letí zběsilou rychlostí a kde to pořádně žije hlavně v noci. Jeho majitel Roman zde v galerii Full Moon každý měsíc také pořádá novou výstavu, na které se představují mladí talentovaní autoři. Jak už název napovídá, vernisáž výstavy je vždy v den úplňku.

Další kouzelné místo na vás čeká krátce po tom, co vystoupáte z Papíráku k jedné z hlavních dominant Liberce, kostelu svatého Antonína Velikého. Hned v jeho sousedství najdete Kafe Kytka. Pokud kromě dobré kávy sháníte také moderní, stylovou květinu, nemohli jste si v Liberci vybrat lepší místo. Jak už název napovídá, Ondra s Terezou zde kromě výběrové kávy nabízí také nádherné květiny, kterými uděláte spolehlivě radost i tomu nejnáročnějšímu milovníkovi flóry na světě. Z kavárny plné květin je to už jen pár metrů na hlavní liberecké náměstí a ani tady se příznivci dobré kávy a moderního designu nemusí obávat, že by přišli zkrátka. V jednom krámku v podloubí vás přivítá Fofr Kafe, které trochu mate svým názvem, a tak zde spolehlivé útočiště najdou i ti, co nikam nespěchají a chtějí si v klidu vychutnat svou kávu, užívat života a kochat se pohledem na budovu liberecké radnice. Příznivci klasického stylu kaváren jistě uvítají Café Praha, které na rohu hlavního náměstí stojí už od roku 1906.

Hned naproti začíná Frýdlantská ulice, ve které na vás čeká Jedno Kafe. Kristián a Marie vám zde nabídnou nejen vynikající kávu, ale také třeba svou vlastní kávovou limonádu, která vzniká extrakcí čerstvě pražené výběrové kávy ve studené filtrované vodě s přidáním ovocné šťávy a jemně sycené filtrované vody. To vše v designově čistém a střídmém interiéru, který v sobě nezapře skandinávskou inspiraci. V Jedno Kafe si dali záležet i na takových detailech, jako je elegantní baterie na kohoutkovou vodu nebo úhledně srolované ručníčky na toaletách. Ve stejné ulici najdete také Kino Varšava, které před pár lety skupina nadšenců dokázala doslova zachránit před jeho zánikem. Vše přitom pojali na naše poměry až nebývale stylově a velkoryse. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat — jejich rekonstrukce foyer, ve kterém najdete také kavárnu, získala v roce 2015 prestižní cenu Grand Prix architektů v kategorii Architektonický design, drobná stavba a umělecké dílo v architektuře.

Za dalšími designovými kavárnami se musíte vydat z hlavního náměstí směrem do Lidových sadů. Nejprve nás čeká vegetariánské bistro Mikyna, známé svou vynikající kávou a jídlem v celé České republice. Není vůbec žádnou výjimkou, že lidé se sem jezdí naobědvat až z Prahy. Ondřej s Týnou určitě i vám nabídnou to, co si sami rádi vaří doma. Jen o jednu zastávku tramvají dál se kromě světového umění můžete pokochat také dobrou kávou, kterou najdete v Art Café Lázně, která sídlí v krásně zrekonstruované budově Oblastní galerie Liberec. Tak trochu stranou a opodál stojí kavárna Sweet City. Rozhodně se tím ale nenechte odradit, vynechat ji při své návštěvě Liberce by vás mohlo víc než mrzet. Bratři Karel a Martin tady totiž kávu nejen prodávají, ale také praží. A to tak dobře, že na jejich značku Nordbeans můžete narazit v kavárnách doslova po celé zemi. Dárkové balíčky jejich výběrové kávy jsou k dostání i v našem městském informačním centru.

Jak sami vidíte, je toho už docela hodně, co v oblasti kávy a designu současný Liberec dokáže nabídnout. Jsme rádi, že to teď společně s námi můžete začít objevovat i vy.

Text: Petr Vondřich, Jizerské ticho

Náš tip: Průvodce ke jmenovaným kavárnám si můžete stáhnout pod tímto odkazem nebo si prohlédněte další zajímavé kavárny na našich stránkách.


Příloha

Fotogalerie

Designové kavárny, autor: Kubajzs

Designové kavárny

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load