>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Vysoké nad Jizerou - rodiště Dr. Karla Kramáře

Vysoké nad Jizerou - náměstí, autor: Bohdan Blažek

Krkonoše

Vydejte se na výlet po růžové medvědí tlapce z Vysokého nad Jizerou do Roztockého potočního mlýna a zpět o délce 9,5 km.

Pro zajímavá místa a cestu lesem je příjemná pro děti, ale nevhodná pro kočárky. Putování začíná v rohu vysockého náměstí u vyhlášené cukrárny u Bachtíků. Vydáte se cestou z náměstí směrem na Starou Ves. Již na začátku trasy se setkáte s informačními tabulemi upozorňujícími na významná místa spojená nejen s vysockou, ale i divadelní historií. Míjíte zde „Hlavatišťata“ (část města, kde se pěstovaly ze semen sazenice hlavatky – místního druhu zelí s typickým špičatým tvarem hlávky) a místo, kde nejspíše stávala sklářská huť. Hned při okraji vesnice Stará Ves zhlédnete dvě drobné sakrální stavby, a to Pátkův kříž a sochu sv. Jana Nepomuckého. Projdete kolem restaurace U lípy (domácí kuchyně, minizoo – ovce, lamy), kde kdysi stávala nová škola a o kus dál škola stará. Na lesní pěšině narazíte na nově zrestaurovaný Poloprutského kříž a zbytky mlýna, kde potok vytváří zajímavý vodopád. Roztocký mlýn je jediný z dochovaných potočních mlýnů na Staroveském potoku. Je významnou technickou památkou nejen v Podkrkonoší, ale i v celém Libereckém kraji. Děti si zde mohou prohlédnout loutky a původní hračky mlynářské drobotiny. Cestou do Vysokého se nezapomeňte občerstvit v Rychtě z roku 1748 a děti jistě zaujme přilehlá zahrada s daňky. Při stoupání na Barejtův kopec na vás čeká jedna rarita - socha těhotné Panny Marie. Již zmiňovaný Barejtův kopec nám poskytne daleké výhledy na Krkonoše, Jizerské hory, Ještěd, Černou studnici, Tábor, Kozákov a Ralsko. Než dojdete na náměstí Dr. Karla Kramáře, míjíte ještě pozůstatek kříže sv. Josefa a místo, kde stával v dřívějších dobách chudobinec a jatka. Dnes už zde vidíte pouze sloup se sochou Panny Marie.

 

Zajímavost

Informační centrum ve Vysokém nad Jizerou vydalo brožuru s výlety po Vysokém a jeho okolí pod názvem – Putování s medvědem. Trasy jsou zaměřeny na místa s nejkrásnějšími výhledy nejen na Krkonoše a Jizerské hory, ale i do Českého ráje až po Ralsko. Start všech výletů je na náměstí Dr. Karla Kramáře, kde má státník na rodném domě svoji bustu. Jen pár kroků od náměstí můžete navštívit vilu Karla Kramáře, kostel svaté Kateřiny, park básníků s altánem a Vlastivědné muzeum pro Vysoké nad Jizerou a okolí se stálou expozicí lyží a regionální historie. Pro děti je velkým lákadlem pohyblivý betlém od Jana Metelky. Děti se též mohou zabavit na nedalekém dětském hřišti a mládež jistě zaujme workoutové hřiště.

 

Novinka

Novinkou pro tento rok je Cesta Havlase Pavlaty. Jde o polní cestu pod Kramářovou vilou, kterou místní dobrovolný spolek Městečko na dlani zkrášlil o umístění dřevěných soch, laviček a houpaček. Je zde nádherný výhled na západní část Krkonoš. Místo je vhodné k relaxaci a odpočinku.


Příloha

Fotogalerie

Vysoké nad Jizerou - rodiště Dr. Karla Kramáře, autor: Bohdan Blažek

Vysoké nad Jizerou - rodiště Dr. Karla Kramáře

 
Vysoké nad Jizerou - náměstí, autor: Bohdan Blažek

Vysoké nad Jizerou - náměstí

 
Vysoké nad JIzerou, Kramářova vila, autor: Bohdan Blažek

Vysoké nad JIzerou, Kramářova vila

 
Vysoké nad Jizerou - rodiště Dr. Karla Kramáře, autor: Bohdan Blažek

Vysoké nad Jizerou - rodiště Dr. Karla Kramáře

 
Vysoké nad Jizerou - park básníků, autor: Bohdan Blažek

Vysoké nad Jizerou - park básníků

 
Vysoké nad Jizerou - muzeum, autor: Bohdan Blažek

Vysoké nad Jizerou - muzeum

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load