>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Tip na výlet: Ze Železnice do Nové Paky

Kumburk, autor: Jiří Morávek

Český ráj

Výlet začneme na nádraží v Železnici. Název městu daly železné rudy, které se na kopci nad zastávkou od dávných dob dobývaly. Odtud se vydáme po červené a zelené na Bradlec. Cestou můžeme nalézt úlomky achátových pecek a v potoce za Bradleckou Lhotou zahlédnout drobné kousky rudých granátů, jejichž zpracovávání náš kraj proslavilo. Od zříceniny hradu Bradlec, postaveného na třetihorní sopce, dojdeme do sedla, kde již odedávna stojí formanská hospoda Na Klepandě. Tudy kdysi vedla cesta od Jičína do Jilemnice.

Odtud budeme stoupat ke Kumburku. I tato zřícenina stojí na sopce a můžeme si zde povšimnout šestibokých čedičových sloupců. Vrátíme se na červenou značku a budeme pokračovat do Nové Paky. Město je známo častými nálezy zkamenělých dřev, jejichž sbírku, včetně dalších krásných kamenů z okolí, si lze prohlédnout ve zdejším muzeu – Klenotnici drahých kamenů. Výstavní prostory Klenotnice vás seznámí s vyvřelými horninami a minerály, se zkamenělinami a drahými kameny. Nečekanou zajímavostí jsou vystavené medijní kresby.

Vzácné jsou mimo jiné přes sto let staré nálezy z dnes již nedostupných nebo vyčerpaných lokalit. Můžeme tak obdivovat gigantické geody z lomu Hvězda, neobvykle zbarvené acháty z Kumburského Újezdu, velké kusy jaspisu z Kozákova nebo hvězdový křemen z vrchu Strážníka.

Kumburk a Bradlec, další informace: http://www.cesky-raj.info/redakce/index.php?xuser=935286176614263113&lanG=cs&dr=26118


Fotogalerie

Kumburk, autor: Jiří Morávek

Kumburk

 
Bradlec, autor: Jiří Morávek

Bradlec

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (318)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load