>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Neznámý Liberecký kraj - zřícenina hradu Zbiroh

Zřícenina hradu Zbiroh

Český ráj

Další z méně známých míst - zřícenina hradu Zbiroh nedaleko Besedice. Skalní bludiště bude oblíbeným cílem pro ty, kteří Hruboskalsko již znají a nebo vyhledávají místa, kde není tolik lidí.
Projít si i Besedické skály stojí za to, čeká na vás spousty skalních vyhlídek. Zaparkujte nejlépe v Besedicích, u kiosku se můžete na začátku cesty občerstvit a pokračujte po červené na rozcestí u Kalicha a dále zvolte modrou turistickou značku - okruh dr. E. Beneše. Po ní se dostanete až na rozcestí u Tůňky a dále po zelené až ke zřícenině hradu Zbiroh. 

Hrad Zbirohy stával vysoko nad Jizerou u vsi Rakousy, kde řeka vytváří veliký zákrut. Z původního hradu se dochovaly obytné místnosti pod severní zdí ve vnitřním hradu, sklepení a základy obranné věže. Zbirohy jsou jednou z mála šlechtických hradních novostaveb z doby Václava IV. V té době směřoval vývoj české hradní architektury směrem k pohodlnému bydlení a tyto tendence se odrážejí i v podobě hradu Zbirohy. Zbytky zdiva a sklepů ukazují, že se jednalo o hrad menšího rozsahu, který vždy zastiňoval nedaleký Hrubý Rohozec. Dodnes se dochovaly zbytky zdiva vysoké až 10 m a sklepení, která byla zčásti vytesána do skály. Při vstupu do hradu je rovněž zbytek bašty a u paláce cisterna na vodu.

Hrad je volně přístupný.

Na zpáteční cestě to vezměte přes Michovku, otevřou se vám nádherné výhledy na Klokočské a Betlémské skály. 


Fotogalerie

Zřícenina hradu Zbiroh, autor: Milan Drahoňovský

Zřícenina hradu Zbiroh

 
Zřícenina hradu Zbiroh, autor: Milan Drahoňovský

Zřícenina hradu Zbiroh

 
CL000592

CL000592

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load