>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Bezednice. Studánka, jejíž dno je v jednom v pohybu

Studánka Bezednice, autor: Luděk Antoš

Český ráj

Proč se studánka jmenuje právě Bezednice? Pověst praví, že nemá dno, a že v ní kdysi beze stopy zmizel rytíř i s koněm. Lidé většinou Bezednici kupodivu míjejí bez povšimnutí. Ale to dělají chybu, míjejí totiž pseudokrasový výtvor, kde voda vyvěrá poté, co část své cesty údolím urazila skryta v podzemí. (zdroj: www.druidova.mysteria.cz)

Obec Dolánky, vzdálená asi tři kilometry od Turnova při železniční trati na Železný Brod,  je známá především tím, že zde stojí Dlaskův statak - vzácná roubená stavba, jedinečný doklad pojizerské usedlosti a rychty starý již téměř tři sta let. Základy statku byly v malebném údolí řeky Jizery položeny již v roce 1716. Statek jistě stojí za prohlídku, my se ale vydáme  po modré značce z Dolánek směrem na Frýdštejn. 

Asfaltová silnička, dobře sjízdná i na kole, vás povede nově rekonstruovaným podjezdem pod železnicí i silnicí, trochu zakličkuje mezi domky a začne velice mírně stoupat údolím Vazoveckého potoka. Dávejte si dobrý pozor, protože první objekt našeho zájmu je od začátku cesty vzdálen jen několik set metrů - ještě před tím, než se po pravé straně otevře areál umělé pstruží líhně, kterou poznáte podle domečku s ozdobnou plastikou ryby. Obklopena několika listnatými stromy, je zde vlevo u cesty studánka s tajemným názvem Bezednice. Celé dno je v jednom pohybu. Písek je zde tak jemně obroušen, že spíše připomíná kapalinu, která se pod vodou vlní a přelévá, jako kdybyste smíchali dvě nemísitelné tekutiny... 

Více zde: http://druidova.mysteria.cz/MISTA_SILY/BEZEDNICE/BEZEDNICE.htm?fbclid=IwAR3Rfxq_IE2wHZdmfU72IJQ9LGA7HNoDjVtSXs9CP2xFayCw1Jr3SXMx5kY


Fotogalerie

Studánka Bezednice, autor: Luděk Antoš

Studánka Bezednice

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load