>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Za Rumcajsem, Mankou a Cipískem do Jičína

Rumcajsova ševcovna, autor: Archiv: Sdružení Českého ráje

Český ráj

Městu Jičín se nadarmo neříká, že to je „město pohádky“. Proslavily ho hlavně postavičky loupežníka Rumcajse, jeho ženy Manky a jejich malého Cipíska. Máte také malé děti? Tak hurá s nimi do Jičína. Pro rodiny s dětmi je tu spoustu výletních cílů, které mohou navštívit, a to v každém ročním období. Na podzim a v zimě se můžete vypravit třeba do Regionálního muzea a galerie a na jaře nebo v létě třeba do Rumcajsovy ševcovny a na Valdickou bránu.

Co vše si v Jičíně nesmíte nechat ujít?

Regionální muzeum a galerie v Jičíně – Muzeum hry

Muzeum nabízí interaktivní expozice prezentující mimo jiné valdštejnskou historii formou hry a od roku 2006 i stálou expozici Dějiny a příroda Jičínska s interaktivními prvky a pracovními listy.

Prohlídka muzea má tyto možnosti:

  • cestu s rodinným průvodcem do vlastivědné expozice. Pro každý ze sálů je vybrán charakteristický prvek, který je předmětem herní situace (psaní ve scriptoriu, mletí na žernovu, předení nitě na kolovratu atd.), zároveň návštěvník v každé místnosti objeví kopii historické mince a může si její obraz přenést frotáží do svého průvodce

  • cestu za třemi panáčky. Pro předškolní děti je připravena hra na schovávanou. V každém sále vlastivědné expozice jsou schování vždy 3 panáčci a jeden z nich – ten se šipkou v ruce – ukazuje na zajímavý předmět

  • cestu do muzejní herny, kde návštěvníci mohou skládat dámské kostýmy a uprostřed místnosti mohou sestavit různé podoby jičínského náměstí. V herně je také Skříň otázek obsahující předměty, které se vztahují k vlastivědné expozici

  • cestu s hůlkou Albrechta z Valdštejna. Valdštejnova hůlka, kterou si tady snadno vyrobíte, je klíčem, např. ke spuštění hudby nebo k otevření tajné komnaty

  • cestu za Eliškou Kateřinou, aneb zámecké loutkové divadlo. Prostřednictvím Vašeho loutkového představení se více dozvíte o lásce bohaté šlechtičny ke kováři a o výbuchu na jičínském zámku.

Otevřeno ÚT – NE, 9:00 – 17: 00 hodin. Školám je doporučena předběžná rezervace na tel. č. 493 532 204 nebo e-mailu:  zikova@muzeumhry.cz.

Rumcajsova ševcovna

Navštivte Rumcajsovu domácnost v období, kdy se ještě živil počestným řemeslem. Malý domek, kde se nachází Rumcajsova řemeslná dílna, Cipískova ZOO, Mančina bylinková zahrádka, herna pro děti a obchůdek se suvenýry a občerstvením najdete v historickém centru Jičína nedaleko od Valdické brány.

Expozice je vzpomínkou na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře, jehož ilustrace zdobí část Rumcajsovy ševcovny. 

Otevírací doba: Duben – září, ÚT – PÁ 10:00 – 16:00, SO – NE 10:00 – 18:00 hodin.

Vstupné: Děti 15 Kč, dospělí 25 Kč.

Valdická brána

Valdická brána je renesanční stavba, která byla stavěna v letech 1568-78 jako součást městského opevnění. Věž je vysoká 52 metrů a po zdolání 156 schodů se nabízí rozhled z vyhlídkového ochozu ve výšce 32 metrů. Při dobré viditelnosti obhlédnete z této jediné zachovalé součásti středověkého opevnění města Jičína široké okolí od Zvičiny přes Krkonoše, Kozákov až po Ještěd.

Otevírací doba: Duben – září, ÚT – PÁ 10:00 – 16:00, SO – NE 10:00 – 18:00 hodin.

Vstupné: Děti 20 Kč, dospělí 30 Kč.


Fotogalerie

Muzeum hry v Jičíně, autor: Regionální muzeum a galerie v Jičíně

Muzeum hry v Jičíně

 
Muzeum hry v Jičíně, autor: Regionální muzeum a galerie v Jičíně

Muzeum hry v Jičíně

 
Muzeum hry v Jičíně, autor: Regionální muzeum a galerie v Jičíně

Muzeum hry v Jičíně

 
Rumcajsova ševcovna, autor: jan špelda

Rumcajsova ševcovna

 
Valdická brána, autor: Milan Drahoňovský

Valdická brána

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load