>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Liberecký kraj neznámý - Čapská palice

Čapská palice, autor: Jan Pasler

Máchův kraj

Už jste slyšeli o Čapské palici? Ne, tak si rychle přečtěte náš výlet, ať můžete vyrazit.

Čap je pískovcová vyvýšenina (387 m n. m.) nedaleko Dubé se zbytky stejnojmenného skalního hradu.  Vrchol kopce tvoří 6 metrů vysoký skalní kyj ze železitého pískovce, čnící nad propastí. Tento pozoruhodný útvar bývá nazýván Čapská palice. Nezalesněná skála na vrcholu poskytuje dobrý výhled na Dokeskou pahorkatinu a České středohoří.

Jsou zde zachovány nepatrné zbytky skalního hrádku, založeného kolem roku 1400 Berky z Dubé. Zakladatelem byl zřejmě Jindřich Berka zvaný Jednooký. V roce 1402 celý svůj majetek podělil mezi své 3 syny, Čap dostal Václav Berka. Už za rok jej Václav prodal i s okolními pozemky. V té době asi opuštěný hrad zanikl. Z dřevěného hrádku se zachovala cisterna a sklepení vyhloubené do skal. Původní vzhled není znám. Kolem byl mohutný tesaný příkop. Na vrcholové plošině je viditelný vchod do zasypaných sklepů.

Pokud si vyberete pěší výlet, tak z Dubé vyražte po modré směrem na obec Pavličky nebo po staré silnici na Prahu a odbočte na Dubovou Horu, jděte po modré k rozcestníku v Čapském dole a dále po žluté až k Čapu (8 km) a dále se můžete vydat např. po zelené směrem k Husí cestě a poté přes Lhotu, která je vesnickou památkovou rezervací zpět do Dubé.

Tak schválně, kdo pošle na náš Instagram @regionliberec fotku od Čapu?:-)


Příloha

Fotogalerie

Čapská palice, autor: Jan Pasler

Čapská palice

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load