>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Tisícový kámen – skalní převis

vycházka Dřevčice   tisícový kámen   čap   Dřevčice, autor: Leona Maříková

Máchův kraj

Zájem o zdejší skalní převisy měli lidé už od nepaměti. Celý tento skalní labyrint obývali pravěcí lidé, lovci, sběrači.

Tisícový kámen – skalní převis

Tisícový kámen je označení pro velkou polojeskyni, skalní převis v Polomených horách na území severozápadní části Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův. Stejným názvem je označován i nevelký skalní masiv nad polojeskyní.

Je vysoký 8 metrů, délka převisu je 30 metrů. Je pravděpodobné, že se zde v dobách třicetileté války a protireformace schovávali uprchlíci z okolních vsí, v dobách mírových byl útočištěm pastevců před nepřízní počasí.

Kudy se vydat k této atrakci to záleží na tom, jestli chcete jet na kole nebo jít pěšky. Pro cyklisty je ideální vzít to po lesní cestě nad vesnicí Lhotou. Už sama obec stojí za vidění, protože je vesnickou památkovou rezervací.

Dobrým výchozím bodem je také obec Dřevčice. Pokud si vyberete procházku po Staré Husí cestě, která byla nedávno obnovena partou nadšenců, můžete se kochat krajinou už během vašeho putování. „První úsek je takový polní, ale je na něm dobré ohlédnout se čas od času za sebe, protože postupně se na horizontu otevírají kopce se starým hradem Berštejnem a Bezdězem.

Cestou k Tisícovému kameni můžete obdivovat ještě jeden skalní útvar, kterému se říká Krápník a který je dokonce o malinko větší než proslulý Tisícový kámen. Přibližně po dalším půl kilometru dorazíte ke zmiňovanému Tisícáku.

Zájem o zdejší skalní převisy měli lidé už od nepaměti. Celý tento skalní labyrint obývali pravěcí lidé, lovci, sběrači.

A proč se polojeskyni říká Tisícový kámen? Traduje se, že název je odvozen od události, ke které kdysi došlo. Vyhořel ovčín v blízké vesnici Obroku a údajně tisícovka ovcí byla schována sem pod převis.


Příloha

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load