>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Tanvald

Tanvaldský špičák, autor: AZ fotky

Jizerské hory

Palackého 359
Tanvald, 468 41

Telefon: +420 483 369 511
E-mail: meu@tanvald.cz
Web: www.tanvald.cz

Město Tanvald leží na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, na soutoku řek Kamenice a Desná. První písemná zmínka o dřevařské osadě Tanvald pochází z poloviny 16. století, osada tehdy patřila pod obec Smržovku. Samostatně existuje Tanvald zhruba od začátku 17. století.

Místní obyvatelé pěstovali len a vyráběli lněnou přízi, později se v Tanvaldě začala zpracovávat i další textilní surovina - bavlna. V roce 1828 zde byla postavena první strojová přádelna bavlny, která využívala pohonu vodním kolem. Rozvoj bavlnářského průmyslu způsobil rychlejší osídlování Tanvaldska. Dalšímu rozmachu pomohlo vybudování státní silnice mezi Libercem a Trutnovem v letech 1847 - 1850. V roce 1848 se Tanvald stal samosprávným a soudním okresem, podléhajícím okresnímu hejtmanství v Liberci a od roku 1868 nově zřízenému okresnímu hejtmanství v Jablonci.

Zajímavostí Tanvaldu je, že historické začátky české televize a její zkušební provoz se váží k Tanvaldské továrně, kde se televizní programy vysílaly z jednoho konce továrny na druhý. V bývalé firmě Palme - Stumpfe se v průběhu II. sv. války prováděly pokusy s přenosem obrazu. Po válce zde pokračovali čeští vědci na vlastní koncepci televizní techniky. Ve zdejších sklárnách byly vyráběny i první skleněné baňky pro televizní obrazovky. Počátkem roku 1948 mohli novináři sledovat živý přenos řečníka a estrádního pořadu. 1. května 1953 bylo zahájeno první vysílání Československé televize.

Tanvald je přirozeným centrem života v oblasti pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Je také turistickým centrem východního cípu Jizerských hor, kam po celý rok přijíždějí stovky domácích i zahraničních návštěvníků. Vzhledem k horskému prostředí se největší oblibě těší pěší turistika, cykloturistika a lyžování.

Příloha

Fotogalerie

Tanvald, autor: Míra Chmela

Tanvald

 
Tanvaldský špičák, autor: AZ fotky

Tanvaldský špičák

 
Bikepark Tanvaldský špičák, autor: Petr Slavík

Bikepark Tanvaldský špičák

 
Rozhledna Malý Špičák, autor: Míra Chmela

Rozhledna Malý Špičák

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (314)
 
50% (322)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load