>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Zákupy

Zákupy

Máchův kraj

Zákupy, 471 23

Telefon: +420 487 857 171
E-mail: info@mesto-zakupy.cz
Web: www.zakupy.cz

Město Zákupy leží v severních Čechách nedaleko České Lípy. Nachází se v mírně kopcovité krajině s množstvím rybníků, díky kterým patří k vyhledávaným rekreačním oblastem. Okolí Zákup je přitažlivé pro příznivce turistiky i cykloturistiky.

První zmínka o Zákupech pochází z roku 1306. V té době stávala na místě nynějšího zámku tvrz vladyků ze Smojna. Od 14. století byli spolumajiteli Zákup Vartenberkové, kteří se později stali jedinými pány. Koncem 15. století se Zákupy dostaly do držení Berků z Dubé, kteří se těšili královské přízni. V roce 1541 byly Zákupy povýšeny na město. Od roku 1795 byl pánem v Zákupech Maxmilián IV. Bavorský. Ten pronajal budovy předzámčí J. J. Leitenbergerovi, který zde zřídil textilní manufakturu. Po porážce císaře Napoleona I. se Zákupy staly vévodstvím Napoleonova syna, známého pod jménem Orlík. Vévodství existovalo od roku 1818 do roku 1832, ale Orlík za celou dobu Zákupy nikdy nenavštívil. V dalších letech byly Zákupy v držení Habsburků.

Na území města se dochovala celá řada dobře udržovaných budov dřevěné lidové architektury. Přes říčku Svitávku, která městem protéká, bylo postaveno několik kamenných můstků. Můstek u Kapucínského kláštera pochází z roku 1713. Původně byl osazen 6 sochami. Můstek v Mostní ulici pochází z roku 1849. Byl ozdoben dvěma sochami.

Služby a vybavení: parkoviště, úschovna zavazadel (šatna)

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load