>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Stráž pod Ralskem

Stráž pod Ralskem, autor: Jan Čelikovský

Lužické hory a Žitavské hory

Stráž pod Ralskem

Web: www.strazpr.cz

Stráž pod Ralskem leží na spojnici měst Liberec a Česká Lípa, asi 10 km od česko-polsko-německého trojmezí.

Do historie vstoupila Stráž pod Ralskem kolem poloviny 13. století, kdy byl na zámeckém vrchu založen hrad Stráž na hoře. V jeho podhradí vzniklo městečko, jehož existenci potvrzuje listina krále Václava II. z roku1283. Dalšími majiteli Stráže byli Albrecht z Valdštejna, Lichenštejnové a Hartigové. Ve stráži pod Ralskem pobýval v době výstavby velkých obranných valů proti Prusku i císař Josef II.

Stráž pod Ralskem je kolébkou mocného rodu pánů z Vartenberka. Členové tohoto rodu zastávali ve 14. století vysoké úřady a aktivně zasahovali do politického dění. Vartenberkové předsedali zemskému soudu a zastávali funkci pražského purkrabího. Dvakrát doprovázeli české královny ke sňatku s českými králi - Elišku Rejčku ke sňatku s Václavem II. a Elišku Přemyslovnu ke sňatku s Janem Lucemburským. Znakem Vartenberků byl zlato-černý štít.

Ve Stráži pod Ralskem najdeme roubené i hrázděné domy. Patrové domy jsou spojovány převážně s německým obyvatelstvem, české obyvatelstvo bydlelo spíše v domech přízemních. V patrových domech byly v horním patře komory určené ke spaní, v přízemních domech se spalo i bydlelo v jedné velké světnici. Roubené stavby mají na českém území tisíciletý vývoj, hrázděné stavby pronikly do Čech v 16. století.

Stráž pod Ralskem sousedí s bývalým vojenským prostorem Ralsko. Tento prostor je po dlouhé době opět přístupný veřejnosti a poskytuje výborné podmínky pro turistiku i cykloturistiku. V těsné blízkosti Stráže se nachází i známé rekreační středisko Hamr na Jezeře.

Příloha

Fotogalerie

Stráž pod Ralskem

Stráž pod Ralskem

 
Stráž pod Ralskem, autor: Jan Čelikovský

Stráž pod Ralskem

 
Vodní nádrž Stráž pod Ralskem, autor: Jan Čelikovský

Vodní nádrž Stráž pod Ralskem

 
Kaple sv. Jana Nepomuckého, Stráž pod Ralskem, autor: Jan Čelikovský

Kaple sv. Jana Nepomuckého, Stráž pod Ralskem

 
Zámek Vartenberk, autor: Jan Čelikovský

Zámek Vartenberk

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load