>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou, autor: Krkonoše - Svazek měst  a obcí

Krkonoše

Paseky nad Jizerou, 512 47

Telefon: +420 481 523 638
GSM: +420 736 486 256
E-mail: obec@paseky.cz
Web: www.paseky.cz

Horská obec Paseky nad Jizerou leží na západním okraji Krkonoš v oblasti chráněného území Krkonošského národního parku, v bezprostředním sousedství Rokytnice nad Jizerou. Obec se dělí na tři části: Makov, Hořensko (Hoření Paseky) a Havírna.

Rozkládá se na pravé straně Jizerského dolu, nad kterým se tyčí Hromovka (916 m) a Kapradník (910 m), nejvyšším bodem je Bílá skála (964 m). Uprostřed obce je skalnatý hřeben Mechovice (803 m).

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1654, založena byla nejspíše už v 16. století. Nejstarší části Pasek jsou Makov a východní část obce Havírna, kde jsou ještě patrné zbytky dolů. Především v Makově se dochovalo hodně původních roubených stavení, která připomínají místní lidovou architekturu. Mezi nejobdivovanější patří dům č. p. 94 se zachovalou lomenicí s tzv. kočičí procházkou a stará škola, velké roubené stavení s výměnkářským přístavkem, staletými lipami a barokní sochou sv. Jana Nepomuckého. Zde působil školní pomocník, velký vlastenec, písmák a zakladatel Krkonošské houslařské školy Věnceslav Metelka. Jeho deníky inspirovaly K.V. Raise k napsání románu Zapadlí vlastenci. Odkazu Věnceslava Metelky, Karla Václava Raise a paseckých zapadlých vlastenců je v budově bývalé fary ve středu obce věnován Památník zapadlých vlastenců. Výraznou dominantou obce a celé krajiny je barokní kostel sv. Václava.

Paseky nad Jizerou jsou vyhledávaným cílem turistů nejen pro svou polohu a přírodní krásy, ale i pro známé kulturní tradice. V zimě jsou zde výborné podmínky pro lyžování. V obci je pět lyžařských vleků.

Příloha

Otevírací doba

Po 7:30 - 12:30
13:00 - 17:00
St 7:30 - 13:00
Úřední hodiny OÚ pondělí a středa, v ostatních dnech v době od 7.30 – 15.00 hodin – nejlépe po předchozí telefonické dohodě.

Fotogalerie

Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou

 
Paseky nad Jizerou – muzeum, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Paseky nad Jizerou – muzeum

 
Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou

 
Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou

 
Paseky nad Jizerou – stará škola

Paseky nad Jizerou – stará škola

 
Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load