>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Lučany nad Nisou

Lučany nad Nisou

Jizerské hory

Lučany nad Nisou, 468 71

Telefon: +420 483 300 023
E-mail: lucany@lucany.cz
Web: www.lucany.cz

Lučany nad Nisou leží v podhůří Jizerských hor v těsné blízkosti města Jablonec nad Nisou. Původně tkalcovská obec je poprvé doložena v roce 1623.

Město leží na lučanské Nise, která je jedním ze zdrojů lužické Nisy. Prochází tudy železniční trať z Jablonce nad Nisou do Tanvaldu a státní silnice č.1/14. Nejvyšším bodem je vrchol Kamenné rozhledny Bramberk 787 m  n. m., která byla postavena v roce 1912. Nejvyšším bodem je silnice do Smržovky, v místě zvaném Krojčenk prochází rozvodí dvou moří. Do padesátých let minulého století tu stával hostinec, z jehož okapů stékala voda na jednu stranu do Nisy, pak přes Odru do Baltského moře - na druhou stranu do Kamenice a přes Jizeru a Labe do Severního moře.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1623. Prvním doloženým rychtářem byl Bartoloměj Fischer, jehiož jméno se zmiňuje v uvedeném roce v kronice sklářského rodu Schürerů z Waldheimu ve Mšeně. Další zápis je z roku 1634 v semilském urbáři. Lučany patřily  do semilského panství, jehož majiteli byli páni ze Smiřic. V roce 1635 toto panství získal lotrinský rod Des Fours.

Sklářství přišlo do Lučan až v 18. století, předtím se zde lidé živili drobným hospodářstvím,  domácím tkalcovstvím a předením.

Dne 12. července 1894  projel z Jablonce n. N. do Lučan první vlak, do 10. října téhož roku byl dokončen úsek dráhy z Lučan do Tanvaldu, takže se dala již projíždět celá trasa. V letech 1905-1906 byl v obci zaveden plyn z vlastní plynárny. V roce 1913 byla obec elektrifikována.

Na dnešním území města, tj. včetně Horního Maxova a Jindřichova, žilo v roce 1939 celkem 5069 obyvatel. V současné době  na tomto územním celku  žije 1777  trvale bydlících  obyvatel. K nim můžeme  přičíst až stovky lidí v rekreačních chalupách.

Po válce obec ztratila statut města, a opět ji byl vrácen 10. října 2006. Na území obce se nachází  dva kostely: kostel  Navštívení Panny Marie v Lučanech a kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Horním Maxově. Oba dva kostely jsou 100 roků staré a slouží svému účelu, velmi často jsou v nich pořádány koncerty. Významnou pamětihodností je socha sv. Františka z Assisi z roku 1765. K rekreačním účelům slouží v zimě lyžařský vlek a v létě místní koupaliště.

Fotogalerie

Lučany nad Nisou

Lučany nad Nisou

 
Lučany nad Nisou

Lučany nad Nisou

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load