>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Karlovice

Obec Karlovice

Český ráj

Karlovice 12
Turnov, 511 01

Telefon: +420 481 389 580
E-mail: obec@karlovice-sedmihorky.cz
Web: www.karlovice-sedmihorky.cz

Obec Karlovice se nachází asi 5 km východně od Turnova, v malebné oblasti Českého ráje. Správní území obce se dělí na pět částí - Karlovice, Radvánovice, Roudný, Sedmihorky a Svatoňovice. V roce 2002 byly Karlovice vyhlášeny vesnicí roku v Libereckém kraji.

První písemná zmínka o obci je uváděna v roce 1543, ale předpokládá se, že vznikla již o sto let dříve. Zdejší kostel svatého Jiří a bývalá škola jsou skrovným pozůstatkem velké vesnice Přáslavice, která zanikla v 15.století. Osady nejprve náležely k hradu Valdštejnu. Po roce 1514 se stal Valdštejn součástí panství Hrubá Skála a pozbyl na významu. Valdštejn s přilehlými osadami se dostal do majetku Smiřických, kteří patřili mezi nejbohatší českou šlechtu. Po bitvě bělohorské přešla rozpadlá panství do rukou Albrechta z Valdštejna. Valdštejnové tu vládli až do počátku 19.století. Roku 1821 prodal František Adam z Valdštejna hruboskalské panství Janu Lexovi, rytíři z Aehrenthalu. Tomuto rodu patřilo hruboskalské panství až do roku 1945.

V roce 1841 zde rytíř Alois z Aehrenthalu a MUDr. A. Šlechta založili vodoléčebné lázně. K oficiálnímu otevření lázní došlo 15.května 1842. Komplex dostal název Bad Wartenberg, přibližně v polovině 19. století přijal půvabný český název Sedmihorky. Zásobárnou místních pramenů totiž bylo, jak se uvádělo, sedm vršků, hůrek či horek. Základní pramen, který se připomínal dokonce již v roce 1702, už také dávno nesl název Sedmihorka. Čeští lázeňští hosté, nadšeni nevšední krásou okolní krajiny, ji začali v sedmdesátých letech 19.století nazývat Českým rájem. Tento název se později vžil nejen pro krajinu Hruboskalska, ale pro širokou oblast od Jičína, přes Turnov až k Mnichovu Hradišti a na Maloskalsko.

Dominantou obce je kostel sv. Jiří ze 14. století. K místním přírodním zajímavostem nesporně patří arboretum Bukovina - původně zámecký park, založený v letech 1860 - 1862. V přírodní rezervaci Bažantník se vyskytují nejmohutnější exempláře dubu letního na území CHKO Český ráj. Přírodní rezervace Hruboskalsko zahrnuje jádrové území Hruboskalského skalního města se zachovalými fragmenty reliktních borů s nejlépe vyvinutým skalním městem. Milovníci historických památek mohou navštívit například nedalekou zříceninu Trosky, hrad Valdštejn, či zámek Hrubou skálu. Možnost výletů za přírodními krásami i historickými památkami však skýtá celý Český ráj.

Příloha

Otevírací doba

Po 8:00 - 12:00
13:00 - 17:00
St 8:00 - 12:00
13:00 - 17:00
Otevírací doba se týká úředních hodin obecního úřadu.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load