>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Chrastava

Chrastava, autor: Chmela

Lužické hory a Žitavské hory

Chrastava, 463 31

Telefon: +420 485 143 161
E-mail: podatelna@chrastava.cz, info@chrastava.cz
Web: www.chrastava.cz

Město Chrastava se nachází severozápadně od Liberce, v údolí Lužické Nisy, blízko hranic s Polskem a Německem. Nevelká osada vznikla na soutoku Jeřice a Lužické Nisy již před více než 1000 lety. O bohaté historii se lze přesvědčit v Městském muzeu.

Ve 13. století přišli do Chrastavy na pozvání Přemyslovců němečtí kolonisté. Byli to převážně horníci, kteří na místě původní osady založili město a v okolí začali s těžbou kovů.

V 16. - 17. století se těžba rud v Chrastavě ocitla v krizi a tak se začaly objevovat domácí dílny zaměřené na textilní výrobky. Tím vznikl základ textilního průmyslu. Po podepsání Mnichovské dohody v roce 1939 se Chrastava stala součástí Třetí říše. Po II. světové válce město příliš neprosperovalo, ale od 90. let minulého století se stalo významnou turistickou zastávkou na cestě k německým a polským hranicím.

Na náměstí 1. máje spatříte barokní morový sloup (1732), pískovcovou kašnu (1707), zrekonstruovanou radnici (1642). Dominantou města je kostel sv. Vavřince (1866 – 1868). Můžete navštívit Muzeum historické hasičské techniky a Führichův dům, kde vyrostl akademický malíř Josef Führich (1800 – 1876). Sportovní vyžití nabízí přírodní koupaliště Sluníčko, nové multifunkční hřiště, termální lázně a farma Vysoká. Svézt se můžete na transborderu v Andělské Hoře. Kulturně se lze vyžít v digitálním kině a v Centru volnočasových aktivit.

Součástí Chrastavy je osada Vítkov, která je dlouhá téměř 6 km. V současné době zde probíhá rekonstrukce opevněného velmožského dvorce Wothanburg z přelomu 12. a 13. století. Nedaleko Chrastavy se nachází i obec Jítrava, u které je úvodní tabule a začátek Mezinárodní naučné stezky Lužické a Žitavské hory.

Příloha

Fotogalerie

Chrastava, autor: Chmela

Chrastava

 
Chrastava, autor: Chmela

Chrastava

 
Chrastava, autor: Chmela

Chrastava

 
Chrastava, autor: Chmela

Chrastava

 
Chrastava, autor: Chmela

Chrastava

 
Chrastava, autor: Chmela

Chrastava

 
Chrastava, autor: Chmela

Chrastava

 
Chrastava, autor: Chmela

Chrastava

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load