>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Chotyně

Chotyně, autor: Petr Musil

Lužické hory a Žitavské hory

Chotyně, 463 34

Web: www.mschotyne.cz

Obec Chotyně leží severovýchodně od Liberce, nedaleko hranic se SRN. Nachází se na východním okraji Lužických hor. Obec se skládá ze dvou katastrálních území - Grabštejn a Chotyně.

Ve středověku bývala Chotyně typickou zemědělskou vsí. Založili ji pravděpodobně němečtí kolonisté, které ve 13. století do řídce osídleného kraje pozvali Přemyslovci. První historické zmínky o vesnici tomu odpovídají, je zmiňována na počátku 14. století. V 17. století docházelo na Hrádecku k doplňování rozvíjejících se měst německým obyvatelstvem. Útlak českého obyvatelstva vyvrcholil několika selskými povstáními. Podobně jako v celém okolí se i v Chotyni těžila železná ruda a v 19. století hnědé uhlí. Novodobá historie obce se datuje od roku 1990 po odtržení a osamostatnění se od Hrádku nad Nisou.

Chotyňskou zajímavostí je silný železitý pramen s obsahem hořčíku, vápníku a sodných solí, který je silně okrově zbarvený. Pramen dal vzniknout malým lázním, které zde fungovaly v letech 1890 až 1926. Dnes je Chotyně místem pro klidnou dovolenou a výborným výchozím bodem pro výlety do Lužických hor.

Příloha

Fotogalerie

Chotyně, autor: Petr Musil

Chotyně

 
Obec Chotyně

Obec Chotyně

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load