>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Dětřichov

panorama Dětřichov, autor: MIC Liberec

Frýdlantsko

Dětřichov 2
Dětřichov, 464 01

Telefon: +420 482 317 042
GSM: +420 724 179 804
E-mail: podatelna@detrichov-obec.cz
Web: www.detrichov-obec.cz

Obec Dětřichov leží jižně od Frýdlantu, v západní části Jizerských hor. Vznikla v hlubokém středověku při toku říčky Olešky.

Prastará zemědělská obec Dětřichov ležící pří říčce Olešce je prvně zmiňována již roku 1381. Rozprostírá se v malebném údolí nejzápadnějšího cípu Jizerských hor, ohraničená z jihozápadní strany Kančím vrchem a Vysokým, na severu o poznání nižším Ptačím vrchem. Její původní název Dittersbach je odvozen od vlastního jména Dittrich a pochází patrně z doby kolonizace této části Frýdlantska.

Návsi vévodí nejstarší památka obce, kostel sv. Anny, prvně zmiňovaný r. 1409. První věž byla ke kostelu přistavěna r. 1619. Svatostánek byl několikrát přestavován, svou nynější podobu získal ke konci 19. století. Bývalé hospodářské sídlo v sousedství nesoucí čp. 1 našlo nové uplatnění,  jako Dům s pečovatelskou službou.

Obecní úřad stejně jako základní a mateřskou školu naleznete v těsné blízkosti kostela.

V centru obce se nachází také bývalá mechanická tkalcovna C. A. Preibisch. Ze tří továrních komínů se dodnes dochoval ten nejvyšší, 65 metrů vysoký, jenž býval svého času nejvyšším v Horní Lužici. Poblíž komína stojí Pamětní kříž zakladatele firmy Carla Augusta Preibische, který po jeho smrti nechali vystavět zřejmě jeho synové Carl Reinhard a Carl Gustav Preibisch na otcovu památku. Továrna je dnes z části využívána na výrobu pelet, jako skladové prostory a našli byste tu i malý autoservis.

Pod dětřichovským hřbitovem při čp. 223 se dochoval kousek úzkokolejné trati Heřmaničky, která od roku 1900 spojovala Dětřichov s Frýdlantem a Kunraticemi. Druhá větev pokračovala dále do sousedních Heřmanic. Roku 1976 byl provoz na trati definitivně ukončen.

V obci je i několik ukázek původní hrázděné architektury, tou nejcennější a zároveň i kulturní památkou je hrázděný statek čp. 67. Tento dvorec má na rozdíl od jiných dochovanou hrázděnou i obvodovou zeď, kterou je ohraničen.

V Dětřichovském polesí naleznete 2 významné pomníčky. Při lesní cestě Maiksnerce je to pomníček Hubových a kočího Součka. Hubovi byli zavražděni po konci války z 9. na 10. května 1945 spolu se svou hospodyní. Kočí Souček zahynul tragicky poblíž při svážení dřeva. Při Krmelcové cestě se nachází pomníček clam-gallasovského polesného Franze Malika, který zde byl v listopadu roku 1870 zavražděn pytlákem, který jej smrtelně zranil sekaným olovem. Fořta nalezli druhého dne, přenesli jej do nedaleké hájovny, kde v odpoledních hodinách zemřel. Smutný osud potkal i hájovnu, mezi Dětřichováky známou jako Spálenou hájenku. Ta byla 18. května 1945 úmyslně zapálena. Její torzo naleznete v lese dodnes.

Svou polohou je Dětřichov ideálním východiskem výletů do západní části Jizerských hor i do celého Frýdlantského výběžku.


Příloha

Fotogalerie

DPS a kostel sv. Anny, autor: MIC Liberec

DPS a kostel sv. Anny

 
komín, autor: MIC Liberec

komín

 
Emblém na továrním komínu, autor: MIC Liberec

Emblém na továrním komínu

 
pomníček Hubových a kočího Součka, autor: MIC Liberec

pomníček Hubových a kočího Součka

 
Malikův kříž, autor: MIC Liberec

Malikův kříž

 
Spálená hájenka, autor: MIC Liberec

Spálená hájenka

 
úzkorozchodná trať Dětřichov, autor: MIC Liberec

úzkorozchodná trať Dětřichov

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load