>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Bílá

Obec Bílá

Lužické hory a Žitavské hory

Bílá, 463 43

Telefon: +420 482 727 061
E-mail: info@ou-bila.cz
Web: www.ou-bila.cz

Obec Bílá je typickou vesničkou položenou v překrásné krajině Podještědí. Nachází se mezi Českým Dubem a Hodkovicemi nad Mohelkou.

Trvalé osídlení obce Bílá spadá až do období raného středověku, poprvé byla zmíněna v roce 1537. Osídlení okolního území je však doloženo již ve 3. tisíciletí př.n.l. ojedinělými nálezy kamenných nástrojů v Petrašovicích. Další nálezy byly učiněny u Klamorny a Letařovic.

Dnes se obec Bílá skládá ze čtrnácti částí. V obci se dochovala celá řada roubenek z počátku 19. století, většina z nich je velmi dobře udržována. Zajímavý je dům č.p. 20, jedná se o roubený dům s lomenicí se zapuštěnou pavlačí a takzvaným horským štítem, který pochází z roku 1833. V části obce Vlčetín se nachází památník obětem 1. a 2. světové války. Zajímavostí Petrašovic je, že je navštěvoval český básník Fráňa Šrámek, který usiloval o dceru tehdejšího řídícího učitele, se kterou se nakonec oženil.

Obec Bílá nabízí návštěvníkům především nádhernou okolní přírodu, která oslovila i spisovatelku tohoto kraje - Karolínu Světlou a mnohé další umělce, kteří zde čerpali inspiraci k své práci.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load