>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou, autor: Míra Chmela

Lužické hory a Žitavské hory

Hrádek nad Nisou, 463 34

Telefon: +420 482 411 411
Fax: +420 482 411 499
E-mail: mestohradek@muhradek.cz
Web: www.hradek.eu

Hrádek nad Nisou leží nedaleko města Liberec, na trojmezí státních hranic s Německem a Polskem. Nachází se v údolí Lužické Nisy, na úpatí Lužických hor.

Hrádek je pokládán za nejstarší osídlené místo v údolí Nisy. Již v 10. století byla oblast osídlena slovanskými lužicko-srbskými kmeny. Za husitských válek bylo město vypáleno a zničeno. K dalšímu rozvoji došlo až během 16. století. V 18. století byl otevřen důl na lignit, těžba v něm probíhala až do roku 1972. V 19. století byla v Hrádku založena řada průmyslových továren, z nichž některé se dochovaly dodnes.

Dnes je Hrádek nad Nisou především příhraničním místem, které je hojně navštěvováno turisty z Čech, ale i z Německa a Polska. Na nově zrekonstruovaném Horním náměstí se nachází středověká studna a také Multifunkční centrum Brána Trojzemí, ve kterém jsou mimo jiné vystaveny ostatky hrádeckého „vampýra“, muže záhadně pohřbeného ve 14. st. V blízkosti náměstí se nachází kostel sv. Bartoloměje a kostel Chrám Pokoje.

Město leží v blízkosti východní části Lužických hor, nedaleko se nachází hrad a zámek Grabštejn. Poblíž města se nachází rekreační areál s jezerem Kristýna ke koupání.  Směrem na Žitavu asi 3 km od Hrádku se nachází bod Trojmezí. Asi 5 km od Hrádku nad Nisou leží osada Uhelná, kterou tvoří několik patrových roubených domků. Z Uhelné je dokonalý kruhový výhled na Lužické, Žitavské a Jizerské hory.

Příloha

 

Fotogalerie

Hrádek nad Nisou, autor: Míra Chmela

Hrádek nad Nisou

 
Kristýna, autor: Míra Chmela

Kristýna

 
Hrádek nad Nisou, autor: Míra Chmela

Hrádek nad Nisou

 
Hrádek nad Nisou, autor: Míra Chmela

Hrádek nad Nisou

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load