>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Varnsdorf

Varnsdorf

Lužické hory a Žitavské hory

Varnsdorf, 407 47

Telefon: +420 412 545 111
E-mail: varnsdorf@varnsdorf.cz
Web: www.varnsdorf.cz

Město Varnsdorf leží ve Šluknovském výběžku, ze tří stran je obklopeno hranicí s Německem. Zdaleka viditelná dominanta města, vyhlídková věž Hrádek, se tyčí na znělcovém vrchu v nadmořské výšce 467 m od roku 1904. Nabízí rozhledy do kouzelné krajiny Varnsdorfska, Horní Lužice či Lužických a Jizerských hor.

Původní ves vznikla v 1. polovině 13. století. První písemný záznam se vztahuje k roku 1357. V roce 1849 došlo ke sloučení Starého Varnsdorfu s pěti okolními osadami. Tím vznikla největší vesnice v Rakouské říši s 10 tisíci obyvateli. Roku 1868 byl Varnsdorf povýšen na město. V posledních dvou staletích byl pro Varnsdorf charakteristický rozvoj textilního průmyslu.

Do kulturních dějin se město Varnsdorf zapsalo liturgickou premiérou Beethovenovy Missy solemnis a poválečným působením skladatele Bjarnata Krawce a jeho dcery Hanky Krawcec. Oba jsou pohřbeni na místním hřbitově. 

Ve Varnsdorfu najdeme několik příkladů lidové architektury. Jedná se o podstávkové, neboli obvazcové domy čp. 488 v Národní ulici, čp. 548 v Mladoboleslavské ulici, čp. 112 v Kamenické ulici a čp. 452 v ulici Pod strání. Některé z domů jsou zdobeny pozoruhodnými kamennými portály.

V současné době je město díky svému krásnému okolí oblíbeným turistickým cílem. Z Varnsdorfu je blízko do Lužických hor i do nejsevernější části naší republiky - Šluknovského výběžku. Okolní krajina láká k turistickým i cykloturistickým výletům. .

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load