>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Ke Křížové cestě v Kamenickém Šenově

Pramen Žába, autor: Jan Tomiška

Lužické hory a Žitavské hory

Výlet je vhodný pro pěší turistiku, zejména pro rodiny s dětmi. Trasa vás zavede do malebných koutů Kamenického Šenova.

Kamenický Šenov -muzejní lokálka

Muzejní železnice vedoucí z České Kamenice do Kamenického Šenova, dlouhá cca 5 km, se nachází na pomezí Lužických hor a Českého Švýcarska. Jedná se o poslední pozůstatek po místní dráze Česká Lípa - Česká Kamenice, na jejímž úseku Česká Lípa - Kamenický Šenov byl provoz zrušen již v září 1979. V Kamenickém Šenově lze každé letní prázdniny nasednout na Lužický motoráček, který vás zaveze za kulturou, turistikou a zábavou města Liberce.

Původní Klimatické lázně

V dolní části Kamenického Šenova se nachází penzion Tavba - spojený se založením Spolku pro přírodní léčbu r. 1908. Dříve byl známý pod jménem Vila Zahn. Metoda léčení sluncem, vodou, větrem, dietami a vegetariánstvím podle Dr. Bennra se stala velmi populární, proto byla v roce 1928 přistavěna nová budova se 40 pokoji. Již o rok později zde byl pořádán VII. mezinárodní kongres vegetariánů. Léčebna sloužila svému účelu až do počátku 2. světové války, kdy byla přeměněna ve vojenskou nemocnici, zrušenou v červenci 1945. Po tomto roce zde byla ozdravovna a následně zotavovna.

Pramen Žába

Pramen Žába upravil v roce 1931 sochař Rudolf Liebisch. Po 2. světové válce však byla jeho úprava zničena a teprve v září 1997 byla několika místními nadšenci pod vedením Vlastimila Janovského obnovena. Malé prostranství s lavičkami je ohraničené zídkou z šestibokých čedičových sloupků, mezi nimiž voda vytéká z tlamy kamenné žáby. O kousek níž je druhý vývěr v podobě kamenné hlavy.

Křížová cesta

U staré silnice mezi Kamenickým Šenovem a Českou Kamenicí byla v roce 1846 postavena kaple Nejsvětější Trojice. Proti kapli, přes potok, byla na úpatí návrší Stráž zřízena v roce 1865 díky sedlákovi Franzu Kreibichovi křížová cesta. Po II. světové válce kaple u silnice i křížová cesta chátraly, kaple byla v r. 1974 zbořena. Obnovy křížové cesty (2008 – 2011) se v roce 2008 ujalo občanské sdružení Na Výsluní, sdružující občany a přátele Kamenického Šenova. Obnova cesty zahrnula i postavení kruhového pavilónu, dřevěné vstupní brány a náročné úpravy pramene Svatého kříže, vyvěrajícího těsně pod Křížovou cestou. Cesta začíná prostranstvím s kovaným křížem a obrazem Krista na Olivetské hoře ve výklenku, vytesaném v pískovcové skalce. Odtud cesta, lemovaná zastaveními, stoupá k Božímu hrobu. Ten tvoří skalní kaple vytesaná v úpatí pískovcové skály (skalní věže). V otevřené kapli kryté kovanou mříži spočívá pískovcová socha Kristova těla. Na místě zbořené kaple u silnice byl na nízké kamenné mohyle vztyčen kříž. Okolo vrcholu vede i naučná stezka Okolí křížové cesty.

Příloha

Fotogalerie

Pramen Žába, autor: Jan Tomiška

Pramen Žába

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load