>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Na pomezí Krkonoš a Jizerských hor

Štěpánka, autor: Milan Drahoňovský

Krkonoše

Oblast Kořenova a Pasek nad Jizerou je nádhernou krajinou plnou nejen přírodních krás, ale také zajímavostí historie naší země.

Kořenov

Obec Kořenov leží na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, mezi městy Tanvald a Harrachov. Kořenov se rozkládá na území Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a částí se dotýká i Krkonošského národního parku. Leží v nadmořské výšce od 570 do 1025 m n.m. Obec získala svůj název podle hory s kořeny. Vznikla v roce 1960 sloučením obcí Polubný, Příchovice, Jizerka a Rejdice. Pro svoji strategickou polohu je Kořenov vyhledávaným rekreačním střediskem. V místě a nejbližším okolí se nachází 7 lyžařských vleků a desítky kilometrů stop pro běžkaře, včetně nástupu na Jizerskou magistrálu a Krkonoše. V letní sezóně je možné  využít celou řadu značených turistických tras a cyklotras. Mezi zajímavosti obce patří evangelická Tesařovská kaple postavená podle plánů berlínského stavitele, architekta sakrálních staveb, Dr. Otto Bartninga. Další turistickou zajímavostí je kostel sv. Víta v Příchovicích. Přes Kořenov vede z Tanvaldu do Harrachova ozubnicová železniční trať s nejprudším železničním stoupáním v Česku (až 58 promile), s druhým nejdelším železničním tunelem v Česku (940 m) a s viaduktem přes řeku Jizeru.

Expozice lehkého opevnění

Expozice lehkého opevnění – řopíky - se nachází pod rozhlednou Štěpánkou. V jednom z objektů LO vz. 37 je umístěna expozice, kde probíhají komentované prohlídky s průvodcem. Objekt je částečně upraven do podoby z měsíce září roku 1938 a po dobu prohlídek je vybaven vojenským materiálem. V okolí se nacházejí i další objekty, které však nejsou vybaveny.

Rozhledna Štěpánka

Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda na Příchovickém hřebeni (959 m n. m.) je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách a bývá nazývána královnou všech místních rozhleden. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem v roce 1847, dokončena byla až v roce 1892. Její jméno připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu nad výstavbou Krkonošské silnice, spojující města Liberec a Trutnov. Osmiboká věž rozhledny je 24 m vysoká a z jejího vrcholu je možné dohlédnout na vrcholky Jizerských a Lužických hor, Krkonoš, Českého ráje i Českého středohoří. Přímo pod rozhlednou se nachází velký kamenný maltézský kříž.

Na Perlíčku

Rozcestí a horská chata, která je dnes známá jako hospoda, bývala původně kovárnou. Prvním majitelem stavení č. 222 byl v roce 1862 Augustin Štěpánek, na počátku 20. století byla hospoda ve vlastnictví rodiny Hlouškových a stala se jednou z nejznámějších hospod široko daleko. Dnes nabízí chata i ubytování. 

Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou leží na rozhraní Krkonošského národního parku a chráněné krajinné oblasti Jizerské hory v bezprostředním sousedství Rokytnice nad Jizerou. Rozkládají se na pravé straně Jizerského dolu, nad kterým se tyčí Hromovka (916 m) a Kapradník (910 m), nejvyšším bodem je Bílá skála (964 m). Uprostřed obce je skalnatý hřeben Mechovice (803 m). První písemná zmínka o obci pochází z roku 1654, založena byla nejspíše už v 16. století. Paseky nad Jizerou jsou jedním z nejcennějších krkonošských středisek lidové architektury s řadou roubených chalup s typickým zdobením lomenic. Mezi nejobdivovanější patří dům č.p. 94 se zachovalou lomenicí a stará škola, velké roubené stavení s výměnkářským přístavkem, staletými lipami a barokní sochou sv. Jana Nepomuckého. Zde působil školní pomocník, velký vlastenec, písmák a zakladatel Krkonošské houslařské školy Věnceslav Metelka. Jeho deníky inspirovaly Karla Václava Raise k napsání románu Zapadlí vlastenci. Odkazu Věnceslava Metelky, Karla Václava Raise a paseckých zapadlých vlastenců je v budově bývalé fary věnován Památník zapadlých vlastenců. Výraznou dominantou obce a celé krajiny je barokní kostel sv. Václava.


Příloha

Fotogalerie

Expozice lehkého opevnění

Expozice lehkého opevnění

 
Paseky nad Jizerou, autor: Milan Drahoňovský

Paseky nad Jizerou

 
Kořenov - Tesařov, autor: Milan Drahoňovský

Kořenov - Tesařov

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load